Grūtniece atvaļinājumu nezaudē

J
jautā:
09. janvārī, 2019
Dace

Labvakar! Februāra beigās jāņem slimības lapa, jo maija sākumā gaidāms ģimenes pieaugums. Atvaļinājumu nepaspēšu izņemt pirms šīs slimības lapas. Saprotu, ka slimības lapa ir gan pirms, gan pēc bērna piedzimšanas un tikai pēc tam sākas bērna kopšanas atvaļinājums jeb dekrēts. Īsti nesaprotu, kad izdevīgāk izņemt atvaļinājumu, lai būtu mazāka zaudētāja. Vai atvaļinājumu var izņemt pēc tam, kad bērns piedzimis un beigusies slimības lapa, pirms dekrēta atvaļinājuma? Ja pareizi saprotu, tad nebūšu zaudētāja atvaļinājuma naudas ziņā.

A
atbild:
14. janvārī, 2019
Zaida Kalniņa
LV portāls

Grūtniecības 7. mēnesī sievietei ir tiesības doties pirmsdzemdību atvaļinājumā, ko mēdz saukt par dekrēta atvaļinājumu. Ārsts par to izsniedz slimības lapu B.

Pēc dzemdībām sievietei piešķir otru apmaksātu atvaļinājumu – dzemdību atvaļinājumu, par ko arī tiek izsniegta slimības lapa B. Abus šos atvaļinājumus apmaksā valsts atbilstoši par Jums veiktajām sociālajām iemaksām.

Pēc dzemdību atvaļinājuma, kas var ilgt 56–70 dienas, visbiežāk sieviete secīgi izmanto darba devēja piešķirtu bērna kopšanas atvaļinājumu (BKA).  BKA piešķir uz laiku līdz 1,5 gadiem, un to var izmantot visu uzreiz, kā arī pa daļām.

Par BKA izmantošanu darbiniekam ir jāpaziņo darba devējam vienu mēnesi iepriekš, iesniedzot iesniegumu.

Ja nebūsiet paguvusi līdz grūtniecības atvaļinājumam izmantot ikgadējo darba devēja atvaļinājumu, Jūs to varat izmantot:

  • pēc dzemdību atvaļinājuma (tātad pirms BKA);
  • pēc BKA (tātad pirms atgriešanās darbā).

Finansiāli Jūs neko nezaudēsiet, jo jebkurā gadījumā atvaļinājuma naudu aprēķinās, balstoties uz Jūsu vidējo izpeļņu.