TĒMA: Nodokļi

Likums nosaka konkrētus gadījumus nodokļa atbrīvojumam, pārdodot īpašumu

J
jautā:
01. janvārī, 2019
Anda

Labdien! Mamma nomira, pārdevām dzīvokli Jūrmalā un naudu sadalījām ar māsu. Vai mums jāmaksā nodoklis?

A
atbild:
03. janvārī, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Likums “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” nosaka piemākumu maksāt nodokli, ja ir gūts ienākums, pārdodot nekustamo īpašumu.

Likumā ir paredzēta arī virkne gadījumu, kad nodoklis nav jāmaksā. Taču tikai uz vispārīgu jautājumu, vai būs jāmaksā nodoklis, atbildi nav iespējams sniegt, jo ir nepieciešama konkrēta informācija, precīzi dati.

Valsts ieņēmumu dienesta tīmekļvietnē ir informācija par ienākuma nodokli no kapitāla pieauguma. Vislabāk tomēr individuālā situācijā ir sazināties ar Valsts ieņēmumu dienestu. Saziņas iespējas ir norādītas VID mājaslapā.

Vismaz apmēram saprast, kāda informācija ir nepieciešama, var no likumā noteiktajiem gadījumiem, kad nodoklis nav jāmaksā. Proti, ja ienākums tiek gūts no tāda nekustamā īpašuma pārdošanas, kas:

  • īpašumā ir vairāk nekā 60 mēnešus un vismaz 12 mēnešus šajā periodā līdz pārdošanas dienai ir deklarētā dzīvesvieta;
  • īpašumā (no dienas, kad attiecīgais nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā) ir ilgāk par 60 mēnešiem un pēdējos 60 mēnešus līdz nekustamā īpašuma atsavināšanas dienai ir vienīgais īpašums;
  • ir vienīgais nekustamais īpašums, no kura gūtais ienākums no jauna tiek ieguldīts funkcionāli līdzīgā nekustamā īpašumā 12 mēnešu laikā pirms vai pēc nekustamā īpašuma atsavināšanas.

Ja gadījumā nodoklis jāmaksā, tad apliekama nav visa summa, kas par pārdoto īpašumu iegūta. Nodokli piemēro starpībai starp pārdošanas cenu un iegādes vērtību.

Mantotam īpašumam, to pārdodot, mantiniekiem vēl ir papildu labvēlīgāki nosacījumi.

Tātad, tikai pamatojoties uz visas informācijas kopumu, VID varat noskaidrot, vai jums un māsai ir jāmaksā nodoklis.