TĒMA: Pensijas

Pensijas saņēmējam algai nav neapliekamā minimuma (NM), bet ir pensionāra NM

J
jautā:
18. decembrī, 2018
Jānis

Labdien! Esmu trešās grupas invalīds kopš bērnības (šobrīd man ir 40 gadi). Invaliditāte noteikta uz mūžu. Šobrīd saņemu invaliditātes pabalstu. Kas mainās, ja vēlos saņemt invaliditātes pensiju, nevis pabalstu? Jānorāda, ka strādāju un līdz ar to maksāju visus nodokļus.

A
atbild:
27. decembrī, 2018
Lidija Dārziņa
LV portāls

Pašreiz darbavietā Jūsu algai tiek piemērots darbinieka neapliekamais minimums, kā arī, ja algas nodokļa grāmatiņā esat norādījis informāciju par invaliditāti, darba devējs piemēro arī papildu nodokļa atvieglojumu par invaliditāti (3. grupai tie ir 120 eiro mēnesī).

Savukārt, ja saņemsiet invaliditātes pensiju, tiesību uz darba ņēmēja neapliekamo minimumu nebūs. Taču kā pensijas saņēmējam Jums būs tiesības uz pensionāra neapliekamo minimumu (2019. gadā tie būs 270 eiro mēnesī). Pensijas izmaksātājs šo neapliekamo minimumu piemēros pensijai. Gadījumā, ja invaliditātes pensija ir mazāka par pensionāra neapliekamo minimumu, neizmantoto neapliekamā minimuma daļu var piemērot, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, proti, attiecināt uz gada darba algu.

Invaliditātes pensiju atšķirībā no pabalsta katru gadu 1. oktobrī indeksē.