Nelatviskas izcelsmes personvārdus atveido latviešu valodā

J
jautā:
15. novembrī, 2018
Darjus

Sveiki! Man ir divi jautājumi. 1. Dzimšanas apliecībā mans vārds ir rakstīts Darius, bet pasē man tas ir latviskots uz Darjus. Es vēlētos, lai mans vārds pasē būtu Darius. 2. Un, kad tas būtu pareizi izlabots, es gribētu savu vārdu kalendārā. Paldies!

A
atbild:
26. novembrī, 2018
Zaida Kalniņa
LV portāls

Ļoti daudzi cilvēki, kam ir latviešu valodai neraksturīgs vārds, vēlas, lai tas dokumentos tiktu atspoguļots oriģinālvalodas rakstībā. Diemžēl tas nav iespējams, jo personvārdu rakstību dokumentos latviešu valodā nosaka Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr. 114 “Noteikumi par personvārdu rakstību un lietošanu latviešu valodā, kā arī to identifikāciju” (šie noteikumi ir izdoti, pamatojoties uz Valsts valodas likuma normām).

Personvārds Darius ir lietuviešu izcelsmes un saskaņā ar minēto noteikumu 66. 2 punktu šo personvārdu latviešu valodā atveido kā Darjus. Līdzīgi atveido personvārdus Bubius – Bubjus, Gricius – Gricjus, Kalvius – Kalvjus.

Tādējādi Latvijas Republikas izdotajā pasē Jūsu vārds ir atveidots atbilstoši tiesiskajam regulējumam un to mainīt nav iespējams.

Kalendāra papildināšana ar jauniem personvārdiem ir Valsts valodas centra kompetencē.

Lai vārdu iekļautu kalendārā, jāraksta iesniegums Valsts valodas centra Kalendārvārdu ekspertu komisijai.

Iesniegumu brīvā formā var iesniegt:

  • Valsts valodas centra mājaslapas sadaļā “E-iesniegums”;
  • valsts pārvaldes pakalpojumu portālā Latvija.lv, pakalpojums “Iesniegums iestādei”;
  • sūtot elektronisku vēstuli uz e-pastu “info@vvc.gov.lv”.

Iesniegumu var iesniegt arī telefoniski, ierodoties klātienē vai nosūtot pa pastu. Valsts valodas centra kontaktinformācija pieejama šeit.

Saņemtos personu iesniegumus izvērtē Valsts valodas centra izveidotā Kalendārvārdu ekspertu komisija un saskaņā ar noteiktiem kritērijiem iesaka jaunu personvārdu iekļaušanu kalendārvārdu sarakstā.

Izvēloties personvārdus iekļaušanai latviešu tradicionālajā kalendārvārdu sarakstā, komisija vadās pēc:

  • vārda cilmes,
  • vārda nozīmes (ja to iespējams noteikt),
  • vārda labskaņas,
  • vārda lietojuma biežuma (vārda nesēju skaits pēc Iekšlietu ministrijas Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes, kā arī Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departamenta sniegtajiem datiem),
  • vārda lietojuma stabilitātes,
  • vārda tradicionalitātes,
  • atbilstības latviskajai vārddošanas tradīcijai.

Kalendārvārdu ekspertu komisija uz sēdi sanāk pēc nepieciešamības, bet ne biežāk kā reizi 3 gados. Pēdējā komisijas sēde notika 2018. gada 11. aprīlī, kad kalendārs tika papildināts ar vārdiem Audra (vārdadiena 10. augustā), Bille (29. janvārī) un Saule (22. decembrī), Daivis (3. aprīlī), Ģedimins (25. martā), Ritums (24. aprīlī) un Saulis (27. martā).