TĒMA: Nodokļi

Pašnodarbinātā sociālās iemaksas un ienākuma nodoklis

J
jautā:
05. novembrī, 2018
Jānis

Pašnodarbinātā nodokļi. Kādi nodokļi pašnodarbinātajam ir jāmaksā no ienākumu gūtajām summām: 500 eiro, 1000 eiro, 1500 eiro, 2000 eiro, 2500 eiro mēnesī? Ārzemēs internetā var atrast iedzīvotāju ienākuma nodokļa, sociālā nodokļa un citu nodokļu aprēķinu piemērus, bet diemžēl internetā LV šādus aprēķina piemērus grūti atrast. Kā aprēķina šo nodokļu likmes no 500 eiro, 1000 eiro, 1500 eiro, 2000 eiro, 2500 eiro mēnesī?

A
atbild:
21. novembrī, 2018
Lidija Dārziņa
LV portāls

Saimnieciskās darbības veicējs kā pašnodarbinātais maksā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) – reizi ceturksnī – un iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN), deklarējot ienākumus sekojošajā gadā no 1. marta līdz 1. jūnijam.

Pašnodarbinātajiem, kuru ienākums mēnesī nesasniedz minimālās algas apmēru (430 eiro), no šiem ienākumiem ir jāveic VSAOI 5% apmērā pensiju apdrošināšanai. No pirmajiem 50 eiro gadā 5% iemaksas var neveikt.

Pašnodarbinātajiem, kuru ienākums mēnesī sasniedz un pārsniedz minimālās algas apmēru, no brīvi izraudzīta objekta, kas nav mazāks par minimālās algas apmēru, ir jāveic VSAOI vispārējā apmērā. Savukārt no starpības starp ienākumiem un brīvi izraudzītā objekta papildus jāiemaksā VSAOI 5%  pensijas apdrošināšanai. 2018. gadā VSAOI likme vispārējā gadījumā pašnodarbinātajam ir 32,15%.

Ja izvēlas veikt iemaksas no minimālās algas apmēra, tad 32,15% no 430 eiro =138,25 eiro mēnesī. Par summu virs 430 eiro jāveic papildu iemaksas – 5% pensiju apdrošināšanai.

Ja pašnodarbinātā ienākums mēnesī ir 500 eiro.

Papildus jāveic iemaksas 5% apmērā no starpības 500 – 430, t.i., no 70 eiro. 5% no 70 eiro = 3,50 eiro.

Ja ienākums mēnesī ir 1000 eiro.

Papildus jāveic iemaksas 5% no starpības 1000 – 430, t.i., no 570 eiro. 5% no 570 eiro =28,50 eiro.

Ja ienākums mēnesī ir 2000 eiro.

Papildus jāveic iemaksas 5% no starpības 2000 – 430, t.i., no 1570 eiro. 5% no 1570 eiro =78,50 eiro.

Ja ienākums mēnesī ir 2500 eiro.

Papildus jāveic iemaksas 5% no starpības 2500 – 430, t.i., no 2070 eiro. 5% no 2070 eiro =103,50 eiro.

Pašnodarbinātais veic obligātās iemaksas reizi ceturksnī – gan maksājot vispārējo likumi, gan 5%. Izņēmums ir lauksaimniecībā nodarbinātie.

Iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likme kopš šā gada atkarīga no gada ienākuma apmēra. Gada kopējiem ienākumam līdz 20 004 eiro ir 20% likme; gada ienākuma daļai, kas pārsniedz 20 004 eiro, bet nepārsniedz 55 000 eiro, 23 % likme; gada ienākuma daļai, kas pārsniedz 55 000 eiro, ir 31,4 % IIN likme.

Saimnieciskās darbības veicējam (pašnodarbinātajam) sekojošā gadā no 1. marta līdz 1. jūnijam jāiesniedz iedzīvotāju ienākuma nodokļa deklarācija.

IIN no saimnieciskās darbības ienākuma maksā atbilstoši gada ienākumu deklarācijai rezumējošā kārtībā.

Ar IIN apliekamo ienākumu no saimnieciskās darbības nosaka kā ieņēmumu un ar to gūšanu saistīto izdevumu starpību. Izdevumos iekļauj arī valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, ko fiziskā persona maksājusi par sevi kā par pašnodarbinātu personu.

Saimnieciskās darbības ieņēmumi un izdevumi, kas tiek ņemti vērā, aprēķinot ar IIN apliekamo ienākumu, ir noteikti likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 11. pantā, 11.5 pantā un Ministru kabineta 21.09.2010. noteikumos Nr. 899 “Likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” normu piemērošanas kārtība”.

Nākamgad iesniedzamās deklarācijas aizpildīšanas kārtība ir noteikta jaunos Ministru kabineta noteikumos Nr. 662. Izmaiņas tajā saistītas ar nodokļu reformā veiktajām izmaiņām likumā “Par iedzīvotāja ienākuma nodokli”, tajā skaitā attiecībā uz saimnieciskās darbības veicējiem (pašnodarbinātajiem). Ar jauno regulējumu varat iepazīties Valsts ieņēmumu dienesta mājaslapā sadaļā “Kā mani ietekmē nodokļu reforma?”.

Saimnieciskās darbības veicējiem Valsts ieņēmumu dienests rīko bezmaksas seminārus. To laiks un vieta atrodama VID mājaslapā “vid.gov.lv”.