Vai tiesu izpildītāji var pieprasīt arī saņemto mantojumu parādsaistību dzēšanai

J
jautā:
04. novembrī, 2018
Martins

Nomira mans vectēvs. Biju jau pie notāra un nokārtoju mantojuma tiesības, vēl tikai jāsagaida apliecība, kas apstiprina, ka esmu vienīgais mantotājs, bet, tā kā šobrīd pašam ir problēmas ar kredītiem, vēlējos zināt: vai tajā brīdī, kad saņemu apliecību, es varu šo īpašumu pārrakstīt uz citu cilvēku? Vai arī jau tajā dienā kreditori zinās, ka man ir nekustamais īpašums, un jau būs tiesā iesnieguši prasību?

A
atbild:
29. novembrī, 2018
Latvijas notārs
Ilze Metuzāle, zvērināta notāre

Ja Jums ir parādsaistības un tās jau ir nodotas izpildei pie tiesu izpildītāja, tad tiesu izpildītājs darīs visu iespējamo, lai piedzinējs atgūtu savu naudu. Tiesu izpildītājs var apķīlāt bankas kontos esošos naudas līdzekļus, var apķīlāt transportlīdzekļus, kapitāldaļas uzņēmumā, protams, arī nekustamo īpašumu utt. Ja personai, pret ko uzsākta piedziņa, nepieder nekādi nekustamie īpašumi, tiesu izpildītājs reģistrē prasījumu īpašā sarakstā zemesgrāmatu sistēmā tādā kā “gaidīšanas režīmā”. Tas nozīmē, ka, līdzko persona iesniedz dokumentus savu īpašuma tiesību nostiprināšanai, piemēram, mantojuma apliecību, tiesu izpildītāja prasītā piedziņas atzīme tiek nostiprināta kā pirmā. Līdz ar to potenciālais pircējs īpašumu nedabū, kamēr nav izpildītas saistības pret iepriekšējo kreditoru. Šādi tiek reģistrēti arī maksātnespējas procesa administratoru, nodokļu administrācijas u. c. iestāžu paziņojumi.