TĒMA: Mājoklis

Kāpēc dārzkopības sabiedrībā jākopj ēkai piegulošais īpašums

J
jautā:
11. septembrī, 2018
Ketelina

Mans īpašums robežojas ar dārzkopības sabiedrības teritoriju. Es savu īpašumu kopju, bet papildus man liek kopt piegulošo teritoriju, kas pieder dārzkopības sabiedrībai, pamatojoties uz pašvaldības saistošajiem noteikumiem. Kāpēc man ir jākopj svešs īpašums, ja dārzkopības sabiedrība iekasē naudu par savas teritorijas uzturēšanu, pašvaldība iekasē nekustamā īpašuma nodokli, bet svešu teritoriju liek apkopt man?

A
atbild:
18. septembrī, 2018
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Jautājumus par teritorijas sakopšanu reglamentē attiecīgās pašvaldības saistošie noteikumi. Ņemot vērā to, ka jautājumā nav norādīta konkrēta administratīvā teritorija, tad atbildi sniegšu, izmantojot Rīgas piemēru, kur šo jomu regulē Rīgas domes saistošie noteikumi Nr. 146 “Rīgas pilsētas teritorijas kopšanas un būvju uzturēšanas saistošie noteikumi”. Saskaņā ar šo noteikumu 3. punktu nekustamā īpašuma īpašnieks kopj īpašumam piegulošās publiskā lietošanā esošās teritorijas (gājēju ietves, grāvjus, caurtekas, zālienu līdz brauktuves malai), bet nekādā gadījumā tas neattiecas uz citas personas īpašumā esošu teritoriju. Tādēļ, ja nekustamais īpašums pieder dārzkopības sabiedrībai, tas nav atzīstams par publiskā lietošanā esošu teritoriju, tādēļ tā sakopšana pilnībā jānodrošina pašai dārzkopības sabiedrībai.