Vai valdes loceklim un īpašniekam ir tiesības uz bezdarbnieka pabalstu

J
jautā:
22. augustā, 2018
Jānis

Ja uzņēmuma īpašnieks ir valdes loceklis un vēl strādā kādā citā uzņēmumā, vai, beidzot darba attiecības, ir iespējams saņemt bezdarbnieka pabalstu?

P.S. Kā valdes loceklis viņš nesaņem atlīdzību, jo uzņēmējdarbība nenotiek.

A
atbild:
12. septembrī, 2018
Lidija Dārziņa
LV portāls
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Aiva Zīrāka, Pabalstu metodiskās vadības daļas vadītāja

Bezdarbnieka statusu piešķir Nodarbinātības valsts aģentūra. Aģentūras atbildēs uz jautājumiem par dažādām situācijām norādīts, ka valdes loceklis var būt bezdarbnieks, ja valdes loceklim nav faktiski noteiktas atlīdzības un ja valdes loceklis nav mikrouzņēmuma nodokļa maksātājs, kā arī bezdarbniekam var piederēt uzņēmuma kapitāldaļas.

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte Aiva Zīrāka sniedz skaidrojumu par tiesībām uz bezdarbnieka pabalstu. Šādas tiesības būs pie nosacījuma, ja:

  • Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) būs Jums piešķīrusi bezdarbnieka statusu;
  • kopējais apdrošināšanas stāžs būs ne mazāks par vienu gadu;
  • par Jums Latvijas Republikā būs veiktas vai arī bija jāveic obligātās sociālās iemaksas ne mazāk kā 12 mēnešus pēdējo 16 mēnešu laikā pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas.

Attiecībā uz tiesībām saņemt bezdarbnieka pabalstu – ja Jūs kā uzņēmuma īpašnieks un valdes loceklis neesat reģistrēts Valsts ieņēmumu dienestā kā darba ņēmējs šajā uzņēmumā, tad tikai fakts, ka esat kāda uzņēmuma īpašnieks, neierobežos tiesības saņemt bezdarbnieka pabalstu, ja vien būs izpildījušies visi trīs iepriekš minētie nosacījumi.