TĒMA: Nodokļi

Nodokļa režīma izvēles iespējas, izīrējot dzīvokli

J
jautā:
17. jūnijā, 2018
Rita

Labdien! Domāju izīrēt sev piederošu dzīvokli un esmu reģistrēta kā saimnieciskās darbības veicēja (sniedzu citus pakalpojumus) – no ienākuma maksāju nodokļus vispārējā kārtībā.

  1. Vai šādā gadījumā īres līgums būs arī jāreģistrē VID?
  2. Vai pareizi saprotu, ka, uzsākot šādu darbību, mans īpašums kļūst par saimnieciskās darbības pamatlīdzekli? Kā šādā gadījumā pareizi noteikt šī pamatlīdzekļa vērtību nolietojuma aprēķina vajadzībām? Vai VID uzticas tikai “īpašuma vērtētāju (“Lation” u. tml.)” vērtējumam, vai arī iespējams to izdarīt arī citādi? Paldies!
A
atbild:
21. jūnijā, 2018
Lidija Dārziņa
LV portāls

Izīrējot dzīvokli, īres līgums Valsts ieņēmumu dienestā (VID) jāreģistrē tādā gadījumā, ja izvēlas maksāt 10% nodokli. Nodokļa maksātāja pienākums ir piecu darba dienu laikā no līguma noslēgšanas dienas informēt par to VID, ja viņš saimnieciskās darbības ienākumu izvēlējies noteikt atbilstoši likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 11. panta divpadsmitajai daļai un piemērot 10% nodokļa likmi. Šajā gadījumā ienākuma noteikšanai neņem vērā nekādus izdevumus. Vienīgi – no apliekamā ienākuma var atskaitīt nekustamā īpašuma nodokļa maksājumu, ja maksātājs ir pats izīrētājs.

Kas attiecas uz vispārējo IIN likmi ienākumiem no reģistrētas saimnieciskās darbības, tad no 2018. gada 1. janvāra ieviests saimnieciskās darbības izdevumu ierobežojums 80% apmērā no kopējiem saimnieciskās darbības ieņēmumiem.

Saimnieciskās darbības izdevumos pilnā apmērā ir iekļaujami:

  • darba alga un darba devēja valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, tai skaitā solidaritātes nodoklis;
  • nekustamā īpašuma nodoklis;
  • pamatlīdzekļu nolietojums;
  • kompensācijas īrniekiem par dzīvojamo telpu atbrīvošanu un īres līguma laušanu sakarā ar dzīvojamās telpas kapitālremontu vai telpu pārbūvi saimnieciskās darbības veikšanai.

VID metodiskajā materiālā “Nodokļi no dzīvokļa izīrēšanas vai iznomāšanas ienākumiem” ar piemēriem ir skaidrots, kā aprēķināms dzīvokļa un citu pamatlīdzekļu nolietojums saskaņā ar likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”  11.5 pantu  un Ministru kabineta noteikumos noteikto kārtību. Informācija atrodama VID mājaslapas sadaļā “Informatīvie un metodiskie materiāli” > ”Nodokļa piemērošanas kārtība”.

VID mājaslapā ir norādītas iespējas, kā nodokļu maksātājs var saņemt informāciju:

  • bezmaksas semināros jaunreģistrētajiem nodokļu maksātājiem;
  • piesakoties VID jaunumiem (jaunākais nodokļu un muitas jomā);
  • jebkurā VID klientu apkalpošanas centrā visā Latvijā;
  • zvanot uz VID konsultatīvo tālruni – 67120000;
  • sadaļā Kontakti.