Maksātnespējas procesa uzsākšana

J
jautā:
01. maijā, 2018
Ieva

Maksātnespējas likumā teikts, ka “Maksātnespējas likuma 127. pants noteic, ka fiziskās personas maksātnespējas procesu var uzsākt jebkura fiziskā persona, kura pēdējo sešu mēnešu laikā ir bijusi Latvijas Republikas nodokļu maksātājs”. Ja vēlos uzsākt maksātnespējas procesu, bet pēdējo 6 mēnešu periodā pa vidu trīs mēnešus ir bijis bezdarbnieka statuss, vai varēšu uzsākt maksātnespējas procesu, vai tomēr jāgaida, kad būs nostrādāts pusgads jaunajā darbavietā?

A
atbild:
08. maijā, 2018
Laura Studente
LV portālam

Tas, ka persona pēdējo sešu gadu laikā ir bijusi īslaicīgi bezdarbnieka statusā, neliedz uzsākt maksātnespējas procesu.

Fiziskas personas maksātnespējas procesu var ierosināt tāda fiziska persona, kas pēdējo sešu mēnešu laikā ir bijusi Latvijas Republikas nodokļu maksātājs un kam ir finansiālas grūtības (Maksātnespējas likuma 127. pants). Kritēriji, lai personu uzskatītu par Latvijas nodokļu maksātāju, noteikti likuma “Par nodokļiem un nodevām” 14. panta 2. punktā.

Tas paredz, ka nodokļu likumos fiziskā persona tiks uzskatīta par rezidentu un nodokļu maksātāju, ja:

  1. šīs personas deklarētā dzīvesvieta ir Latvijas Republikā vai
  2. šī persona uzturas Latvijas Republikā 183 dienas vai ilgāk jebkurā 12 mēnešu periodā, kas sākas vai beidzas taksācijas gadā, vai
  3. šī persona ir Latvijas pilsonis, kuru ārzemēs nodarbina Latvijas Republikas valdība.

Tas nozīmē, ka, izvērtējot, vai persona ir nodokļu maksātājs, tiek ņemts vērā, vai persona ir deklarēta Latvijā, vai arī tas, ka persona noteiktu laiku uzturas Latvijā.