Ko likumos nozīmē frāze "neatliekamā stomatoloģiskā palīdzība"? Ko ar to ir domājuši? Raut zobus vai labot arī, vai vēl ko? Un "plānveida stomatoloģiskā palīdzība"?
Veselības ministrijas Komunikācijas nodaļas preses sekretārs Oskars Šneiders norāda, ka atbilstoši Ārstniecības likumam neatliekamā medicīniskā palīdzība ir palīdzība, ko cietušajiem (saslimušajiem) sniedz dzīvībai vai veselībai bīstamā kritiskā stāvoklī. Savukārt plānveida medicīniskā palīdzība ir palīdzība, kuras sniegšana un saņemšana ir plānota – tiek saņemts nosūtījums no ārstējošā ārsta, veikts pieraksts ārstniecības iestādē u.tml. Līdz ar to ārstniecības iestādes var veidot plānveida veselības aprūpes pakalpojumu saņēmēju gaidīšanas rindas. Savukārt termins „stomatoloģiskā palīdzība” normatīvajos aktos nav definēts.
„Vienlaikus jānorāda, ka no valsts budžeta līdzekļiem zobārstniecības palīdzība un pirmreizēja ortodontiska konsultācija tiek apmaksāta bērniem līdz 18 gadu vecumam (pirmreizēja konsultācija tiek apmaksāta arī pacientiem iedzimtu sejas-žokļu šķeltņu gadījumos vecumā līdz 22 gadiem). Savukārt Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībnieku un Černobiļas atomelektrostacijas avārijas rezultātā cietušo personu izdevumus par zobārstniecības palīdzību sedz 50% apmērā, bet izdevumus par zobu protezēšanu ar izņemamām plastmasas protēzēm – pilnā apmērā,” skaidro O.Šneiders.
Latvijā stomatoloģija ir maksas pakalpojums un nav iekļauts valsts apmaksātajā pakalpojuma grozā (neskaitot iepriekš minētās iedzīvotāju kategorijas). Tas nozīmē, ka citām iedzīvotāju kategorijām zobārstniecības palīdzība ir maksas pakalpojums atbilstoši izvēlētās ārstniecības iestādes maksas pakalpojumu cenrādim.
Tā kā neatliekamo medicīnisko palīdzību sniedz gadījumos, kad cietušā jeb saslimušā dzīvība vai veselība ir bīstamā kritiskā stāvoklī, tad, ja ir nepieciešams, tiek veikta arī ar stomatoloģiju saistīta neatliekama palīdzība. „Stomatoloģijā neatliekamā medicīniskā palīdzība tiek sniegta gadījumos, ja ir radušās komplikācijas pēc ārstēšanas vai gūtas traumas (sejas, žokļu), kā arī citos gadījumos, kas apdraud pacienta dzīvību,” informē O.Šneiders. Gadījumos ja cilvēka dzīvība ir briesmās, par neatliekamās palīdzības mediķu izsaukumu nav jāmaksā.
Savukārt plānveida stomatoloģiskā palīdzība, tāpat kā plānveida medicīniskā palīdzība, nozīmē saņemt iepriekš plānotu pakalpojumu, piemēram, pacients ir pierakstījies pie ārsta noteiktā dienā. Atgādinām, ka stomatoloģija Latvijā ir maksas pakalpojums.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!