Uzturlīdzekļi, ja bērns atrodas apcietinājumā

J
jautā:
29. augustā, 2017
Dace

Vai ir jāturpina maksāt uzturlīdzekļus par bērnu, kurš ir notiesāts un atrodas apcietinājumā? Kādā veidā var pārtraukt maksāt, ja tas ir sasniedzis 18 gadu vecumu un turpina mācīties?

A
atbild:
04. septembrī, 2017
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Elvijs Vēbers, zvērināts advokāts

Civillikuma 179. pants paredz, ka vecāku pienākums ir samērā ar viņu spējām un mantas stāvokli uzturēt bērnu. Šis pienākums gulstas uz tēvu un māti līdz laikam, kad bērns pats var sevi apgādāt. Pienākums uzturēt bērnu neizbeidzas, ja tas ir šķirts no ģimenes vai nedzīvo kopā ar vienu vai abiem vecākiem. Tomēr, manuprāt, situācijā, kad bērns izcieš brīvības atņemšanas sodu un faktiski viņu uztur valsts, viena vecāka maksātie uzturlīdzekļi otram nesasniedz to mērķi, kuram domāti uzturlīdzekļi. Uzskatu, ka šādā gadījumā maksātājam būtu vērts vērsties tiesā, lai viņu atbrīvo no pienākuma maksāt uzturlīdzekļus. Tiesas spriedumos par uzturlīdzekļu piedziņu vienmēr ir noteikts, ka tie jāmaksā līdz bērna pilngadībai. Tātad ar šo brīdi pienākums uzturlīdzekļus maksāt otram vecākam izbeidzas. Turpmāk tos var maksāt pašam bērnam, ja ir tāda vēlēšanās un vajadzība. Bērns uzturlīdzekļus var pieprasīt arī piespiedu kārtā.