Lasīšanai: 1 minūte
TĒMA: Finanses

Ar mantojuma iegūšanu mantinieks pārņem arī saistības

J
jautā:
14. februārī, 2017
Līga

Stājoties mantojumā, nekustamajam īpašumam ir nodokļu parāds par vairākiem gadiem. Es kā mantinieks piekrītu pamatparāda summai, bet nepiekrītu nokavējuma naudai! Es varu lūgt pašvaldību samazināt nokavējuma naudu? Un uz kāda pamata? (Riebiņu novads)

A
atbild:
27. februārī, 2017
Lidija Dārziņa
LV portāls

Atbilstoši Civillikuma 701. un 705. pantam mantinieki pārņem ne tikai mirušā īpašumu, bet arī visas viņa tiesības un saistības, tostarp nekustamā īpašuma nodokļa parādus.

Kreditoriem, kuri vēlas pieteikt savas pretenzijas, tās jāiesniedz zvērinātam notāram, kurš kārto mantojuma lietu, uzaicinājumā (sludinājumā par mantojuma atklāšanos) norādītajā termiņā.

Saskaņā ar likuma “Par nodokļiem un nodevām” 25. pantu nodokļu administrācija (pašvaldība) var dzēst nodokļu parādus, kā arī nokavējuma un soda naudas fiziskas personas nāves gadījumā, ja nav iespējams piedzīt šos parādus no mantiniekiem.