E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 10354
Lasīšanai: 2 minūtes

Par uzturlīdzekļu piedziņu lēmusi Norvēģijas kompetentā iestāde

Publicēts pirms 7 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
15. septembrī, 2016
Kristīne Poruka

Mēs ar vīru pastāvīgi dzīvojam Norvēģijā. Vīram ir 19 gadīga meita, kas dzīvo LR un mācās tālmācības vidusskolā un nekur nestrādā. Meita katru gadu iesniedz Norvēģijas sociālajai iestādei pieprasījumu par uzturlīdzekļu izmaksu no tēva, ko Norvēģija liek arī maksāt saskaņā ar Hāgas konvenciju un starptautisko Bērnu likumu. LR tiesas lēmuma par uzturlīdzekļu piedziņu nav, un arī nevar būt, jo saskaņā ar Civillikumu uzturlīdzekļus var pieprasīt tikai, mācoties dienas vidusskolā. Vai pastāv iespēja piedzīt no meitas pēc LR likumdošanas nelikumīgi piešķirtos uzturlīdzekļus?

A
atbild:
15. septembrī, 2016
Edīte Brikmane
LV portāls

Atbilstoši jautājumā minētajai Hāgas 2007. gada 23. novembra Konvencijai par uzturlīdzekļu bērniem un cita veida ģimenes uzturēšanas līdzekļu pārrobežu piedziņu, prasītājs var izvēlēties, kurā valstī uzsākt uzturlīdzekļu piedziņu – savā vai atbildētāja dzīvesvietas valstī, kas šajā gadījumā ir Norvēģija. Gadījumā ja prasība par uzturlīdzekļu piedziņu tikusi iesniegta Norvēģijas kompetentajā iestādē, tās izskatīšana un lēmuma pieņemšana tiek veikta atbilstoši Norvēģijas, nevis Latvijas normatīvo aktu prasībām. Latvija ir parakstījusi un ratificējusi minēto Hāgas konvenciju, līdz ar to Norvēģijas kompetentās iestādes lēmums par uzturlīdzekļu piedziņu ir atzīstams par likumīgu un izpildāms arī Latvijā.

Tā kā LV portāla rīcībā nav informācijas par uzturlīdzekļu nodrošināšanas kārtību bērniem pēc pilngadības sasniegšanas Norvēģijā, par lēmuma maksāt uzturlīdzekļus pilngadīga bērna uzturam apstrīdēšanas iespēju Jums vajadzētu interesēties Norvēģijas kompetentajā iestādē, kas pēc Hāgas Starptautisko privāttiesību konferences interneta mājaslapā atrodamās informācijas ir The National Office for Social Insurance Abroad (Adrese: Postboks 8138, Dep., N-0033 OSLO, Norway; tel.: +4721 073700; e-pasts: nav.international.childsupport@nav.no).

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 220 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU