Plāna mērķis ir saglabāt un uzlabot Latvijā un Eiropas Savienībā nozīmīgus saldūdeņu, zālāju un iesāļu augteņu biotopus, kā arī reto un aizsargājamo sugu dzīvotnes, vienlaikus veicinot teritorijas ilgtspējīgu attīstību.
Plānā noteikti teritorijas apsaimniekošanas īstermiņa mērķi sešos tematiskos blokos. Paredzēti administratīvie un organizatoriskie pasākumi – tostarp ierosināta dabas lieguma robežu maiņa, lai iekļautu aizsargājamos zālāju biotopus ārpus esošajām robežām un izslēgtu mazvērtīgās teritorijas. Noteikti dabas vērtību aizsardzības un apsaimniekošanas pasākumi – upju ieteku tīrīšana, laivu ceļu uzturēšana, ūdens augu aizauguma samazināšana, invazīvo sugu ierobežošana u. c. Izstrādāts degradēto teritoriju sakārtošanas plāns – īpaši attiecībā uz Zirgu salas un bijušās rūpnīcas “Liepājas metalurgs” teritoriju. Nodefinēta infrastruktūras attīstība, kas paredz esošās infrastruktūras uzturēšanu, jaunas tūrisma infrastruktūras izveidi, laivu kooperatīvu teritoriju uzlabošanu. Paredzēta arī zinātniskā izpēte un monitorings, kā arī noteikti sabiedrības informēšanas un izglītošanas pasākumi.
Dabas aizsardzības plāns tapis balstoties Dabas aizsardzības pārvaldes izstrādātā darba uzdevumā, kā arī ņemot vērā pašvaldību, konsultatīvās grupas un sabiedrības sniegtos priekšlikumus. Plāna izstrādes laikā notika vairākas sabiedriskās apspriešanas sanāksmes, kurās iedzīvotāji tika aktīvi iesaistīti.
Plāns stāsies spēkā pēc saskaņošanas ar Dabas aizsardzības pārvaldi un apstiprināšanas Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijā. Lai ieviestu plānā ierosinātās dabas lieguma robežu izmaiņas un citus administratīvos aspektus, būs jāveic attiecīgi grozījumi Ministru kabineta noteikumos.
Plāna izstrāde notika Latvijas vides aizsardzības fonda finansētā projekta “Dabas aizsardzības plāna izstrāde dabas liegumam “Liepājas ezers” (projekta Nr.: 1-08/45/2023) ietvaros.
Kopējās projekta izmaksas ir 77 703,78 eiro, no kurām Latvijas vides aizsardzības fonda finansējums ir 52 177 eiro apmērā, Liepājas valstspilsētas pašvaldības līdzfinansējums – 15 962,25 eiro un Dienvidkurzemes novada pašvaldības līdzfinansējums – 9 680 eiro.