DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
08. jūlijā, 2025
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Tieslietas

Tieslietu ministre piedalās augsta līmeņa politikas dialogā Ženēvā par intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzību un inovāciju nākotni

FOTO: Emmanuel Berrod, WIPO.

Pirmdien, 7. jūlijā, Ženēvā, Šveicē, norisinājās Pasaules intelektuālā īpašuma organizācijas (WIPO) augsta līmeņa ministru diskusija politikas veidotājiem no visas pasaules. Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere pēc WIPO prezidenta uzaicinājuma sanāksmē dalījās ar Latvijas un Baltijas reģiona redzējumu par inovācijām tehnoloģiskās revolūcijas laikā. Ministre izklāstīja Latvijas pieredzi un tās radošo industriju potenciālu, uzsverot nepieciešamību starptautiski stiprināt intelektuālā īpašuma aizsardzību, vienlaikus sekmējot tādu  uzņēmējdarbības ekosistēmu, kas gan rada inovācijas, gan stiprina pētniecību un zinātni.

Uzrunā Inese Lībiņa-Egnere uzsvēra: “Šajā tehnoloģiskās transformācijas laikmetā mums būtu jāvienojas par kopīgiem principiem, kas līdzsvaroti aizsargā mākslīgā intelekta izstrādātāju, intelektuālā īpašuma īpašnieku un lietotāju intereses, vienlaikus veicinot cilvēku radošumu un vēlmi izgudrot. Tas jādara tā, lai nozare netiktu pārmērīgi regulēta un varētu attīstīties brīvi un ilgtspējīgi. Mērķis ir radīt vidi, kur jaunie izgudrojumi var tapt, attīstīties un nest labumu visai sabiedrībai.” 

Apaļā galda diskusijās tika uzsvērts, ka mākslīgā intelekta radītie darbi un izgudrojumi būtiski izaicina mūsu līdzšinējo izpratni par autorību un izgudrotāja lomu. Tehnoloģiju revolūcija visā pasaulē liek pārvērtēt, kā mēs aizsargājam un komercializējam idejas. Intelektuālais īpašums nav tikai juridisks jautājums – tas ir instruments, kas piesaista investīcijas, veicina sadarbību un ļauj attīstīties jaunām industrijām. 

I. Lībiņa-Egnere norādīja, ka “šobrīd mēs dzīvojam laikā, kad valsts aizsardzībā esam spiesti ieguldīt arvien vairāk, lai spētu pretoties agresorvalsts Krievijas imperiālistiskajiem noziedzīgajiem nodomiem. Līdz ar to ir arvien mazāk iespēju tiešā veidā ieguldīt zinātnē un inovācijās, kas piesaista investīcijas, veicina sadarbību un ļauj attīstīties jaunām industrijām. Neskatoties uz ģeopolitiskajiem izaicinājumiem, Latvija turpinās palielināt savu ieguldījumu pētniecībā un attīstībā, it īpaši saistībā ar mākslīgā intelekta jomu”. 

Ministri apsprieda, kā tehnoloģiju attīstība un sabiedrības pārmaiņas maina ierasto pieeju inovācijām. Īpaši tika uzsvērts, ka jaunā paaudze, kas uzaugusi digitālajā vidē, domā un rīkojas citādi, tāpēc inovāciju atbalsta sistēmām jāspēj tam pielāgoties. Tika pārrunāts arī, kā panākt, lai intelektuālā īpašuma sistēma kļūtu saprotamāka un nozīmīgāka dažādām valstīm, sabiedrībām un vecuma grupām, kalpojot kā tilts starp tiem. WIPO loma šajā procesā ir īpaši nozīmīga— gan sniedzot atbalstu jauniem uzņēmumiem un idejām, gan palīdzot veidot vidi, kur inovācijas var attīstīties plašāk pieejamā un ilgtspējīgā veidā.

Tāpat vizītes laikā ministre tikās divpusējās sarunās ar WIPO ģenerāldirektoru Darenu Tangu, Singapūras pastāvīgo tieslietu un ārlietu sekretāru Lūku Gohu, kā arī Starptautiskā Sarkanā Krusta komitejas prezidenti Mirjamu Spoljaricu un Igaunijas tieslietu un digitālo lietu ministri Līzu-Lī Pakostu. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI