Sanāksmes pārstāvji vienojās, ka nepieciešams rast risinājumu, lai pacientam elektroniskā zāļu informācija būtu ērti un viegli pieejama. Tāpat tika runāts par nepieciešamību uzsākt sarunas un sadarboties ar pacientu, ārstu un farmaceitu organizācijām, lai uzklausītu visu ieinteresēto pušu redzējumu un iepazīstinātu ar elektronisko lietošanas instrukciju priekšrocībām.
Jau kopš 2022. gada ZVA sadarbībā ar Lietuvas un Igaunijas zāļu aģentūrām īsteno pilotprojektu, kura ietvaros noteiktas zāles, ko lieto slimnīcās, tiek izplatītas tikai ar lietošanas instrukcijām un zāļu aprakstiem elektroniskā formātā. ZVA veiktā aptauja liecina, ka slimnīcu aptieku farmaceitiem šādas instrukcijas ir viegli pieejamas Latvijas Zāļu reģistrā un ērti lietojamas.
“Šobrīd Eiropā top jauns farmācijas jomas regulējums, kas paredzēs, ka elektroniskas instrukcijas tiek plašāk izmantotas visās ES dalībvalstīs, arī pacientu vidū. Konceptuāli saskatām, ka pāreja tikai uz elektroniskām instrukcijām vispirms varētu notikt slimnīcās lietotajām zālēm. Vienlaikus, paplašinot elektronisko lietošanas instrukciju izmantošanu, nedrīkst aizmirst par to pacientu tiesībām, kuri izvēlas saņemt lietošanas instrukciju papīra formātā,” uzsver Veselības ministrijas Farmācijas departamenta vecākā eksperte Ineta Popēna.
“Mēs esam apņēmušies veicināt elektronisko instrukciju plašāku izmantošanu, kas samazina papīra patēriņu, veicinot ilgtspējību, kā arī būtiski uzlabo zāļu pieejamību. Elektroniskās instrukcijas ir jāpadara par ērtu risinājumu, kas ļaus katram pacientam ātri piekļūt aktuālajai informācijai Zāļu reģistrā, kad tas ir nepieciešams,” norāda ZVA direktore Indra Dreika.
Tiek plānots arī veidot video un citus informatīvus materiālus, lai palielinātu sabiedrības informētību un izpratni par zāļu lietošanu, tajā skaitā – produkta informāciju elektroniskā veidā. Elektronisko instrukciju izmantošana pakāpeniski tiek ieviesta arī citās ES valstīs.