DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
Šodien
Lasīšanai: 7 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Veselība

Eiropas eksperti vērtē mamogrāfijas speciālistu apmācības un plāno reģionālā mamogrāfijas mācību centra izveidi Latvijā

Publicitātes attēls.

8. un 9. maijā Rīgā pulcējas vadošie Eiropas krūts vēža skrīninga eksperti, lai EUCanScreen projekta ietvaros izvērtētu Eiropā veiktās aptaujas rezultātus par mamogrāfijas speciālistu (radiologu un radiogrāferu) apmācībām, katras dalībvalsts izstrādāto vienoto apmācību programmu gan jaunajiem speciālistiem, gan pieredzējušiem krūts vēža skrīninga speciālistiem, plānotu reģionālā mamogrāfijas mācību centra izveidi Latvijā un saskaņotu turpmākos soļus šīs iniciatīvas īstenošanai.

Sanāksmē piedalās krūts vēža skrīninga speciālisti no vairākām valstīm, tostarp Latvijas, Dānijas, Itālijas, Spānijas, Slovēnijas, Ukrainas un Kipras. Eksperti kopīgi izvērtē 2024. gadā veikto Eiropas mēroga aptauju par mamogrāfijas speciālistu apmācībām, lai identificētu labās prakses piemērus un trūkumus dažādās valstīs. Šie secinājumi ļaus saprast, kā vienotā apmācību pieeja var uzlabot mamogrāfijas skrīninga kvalitāti visā Eiropā. Aptaujā apkopota informācija par radiologu un radiogrāferu sagatavošanas programmām, kvalifikācijas prasībām un tālākizglītības iespējām dažādās valstīs, kā arī par kvalitātes nodrošināšanu krūts vēža skrīningā.

Balstoties uz aptaujas datiem, eksperti izstrādā mācību programmas projektu mamogrāfijas speciālistiem, kas notiks šeit pat Latvijā. Programmā plānots iekļaut gan teorētiskās zināšanas, gan praktiskās iemaņas (piemēram, attēlu interpretāciju, pacientu pozicionēšanu u. c.), kā arī jaunākās tehnoloģijas – mākslīgā intelekta rīkus un magnētiskās rezonanses pielietojumu krūts diagnostikā. Mērķis ir radīt vienotu apmācību standartu, kas palīdzēs celt kvalifikāciju speciālistiem krūts vēža agrīnai atklāšanai.

Jāuzsver, ka īpaša uzmanība tiks veltīta mamogrāfijas mācību centra izveidei Latvijā, kas kalpotu par Baltijas reģiona un Eiropas atskaites centru mamogrāfijas speciālistu apmācībā. Plānots, ka šis centrs tiks veidots, piesaistot gan vietējos, gan starptautiskos ekspertus, un tajā tiks īstenoti regulāri mācību kursi gan radiologiem, gan radiogrāferiem. Sanāksmes laikā tiks precizēti centra izveides soļi – nepieciešamais aprīkojums, personāla apmācība un sadarbība ar vadošajiem skrīninga centriem Eiropā. Paredzēts, ka mācību programma tiks pilotēta Latvijā jau tuvākajos gados, un pakāpeniski centrs uzņems speciālistus no citām valstīm pieredzes apmaiņai. Ir būtiski minēt, ka mamogrāfijas skrīningā svarīga ir pacientu pareiza pozicionēšana un attēlu analīze. Augstas kvalifikācijas radiologi un radiogrāferi, kuri apmācīti pēc vienotiem standartiem, nodrošina agrīnu audzēju atklāšanu.

Reģionālā mamogrāfijas mācību centra ieguvumi

Plānotais mamogrāfijas mācību centrs Latvijā būs pirmais šāda veida reģionālais apmācību centrs Baltijā. Tā izveidei ir vairāki stratēģiski ieguvumi:

  • Speciālistu kvalifikācijas celšana. Centrs nodrošinās regulāras apmācības, lai speciālisti celtu savu kvalifikāciju un spētu nodrošināt pēc Eiropas vadlīnijām kvalitatīvu krūts vēža skrīningu. Jau projekta pirmajos gados paredzēts, ka topošajiem Latvijas pasniedzējiem būs iespēja stažēties Dānijā un Itālijā, apgūstot zināšanas gan par mācīšanu citiem, gan praktiskas nodarbības mamogrāfijas centros. Līdz 2028. gadam plānots, ka apmācībās kopumā piedalīsies līdz pat 56 radiologi un 16 radiogrāferi, būtiski palielinot speciālistu kopējo kompetenci Eiropā.
  • Vienotu standartu ieviešana. Centrā tiks ieviesta vienota apmācību programma, kas atbilst Eiropas labajai praksei un vadlīnijām mamogrāfijas skrīningā. Tas palīdzēs mazināt atšķirības starp dažādām valstīm – speciālisti apgūs vienādus kvalitātes kritērijus, attēlu vērtēšanas protokolus un pacientu pozicionēšanas standartus. Rezultātā sievietes, kuras veic mamogrāfijas skrīningu, neatkarīgi no valsts varēs paļauties uz līdzvērtīgi augstu izmeklējuma kvalitāti.
  • Starptautiskas zināšanas un inovācijas. Centrs darbosies kā zināšanu platforma, kurā vietējie speciālisti strādās kopā ar pieredzējušiem ekspertiem no citām valstīm. Paredzēts piesaistīt vieslektorus – radioloģijas, medicīnas fizikas un epidemioloģijas ekspertus –, kuri dalīsies jaunākajos atklājumos un pētījumos. Tāpat tiks izmēģinātas jaunākās tehnoloģijas, piemēram, mākslīgā intelekta risinājumi mamogrāfijas attēlu analīzei, kas var palīdzēt agrīnāk konstatēt aizdomīgas izmaiņas. Šāda inovāciju pārnese arī veicinās modernu pieejas ieviešanu ikdienas praksē Latvijā.
  • Ilgtspējīga attīstība un reģionālā loma. Reģionālais mācību centrs būs ilgtermiņa ieguldījums, kas turpinās darboties arī pēc EUCanScreen projekta beigām. Tas nostiprinās Latvijas lomu kā reģiona kompetences centru krūts vēža skrīningā un veicinās ciešāku sadarbību ar kaimiņvalstīm.

Rīgā notiekošā ekspertu sanāksme ir nozīmīgs solis ceļā uz projekta mērķu sasniegšanu. Tās rezultāti interesē plašu mērķauditoriju – gan veselības aprūpes speciālistus, kuri ikdienā nodrošina vēža skrīningu, gan projekta partnerus un lēmumu pieņēmējus, kuri plāno skrīninga politiku, gan arī sabiedrību, kam rūp kvalitatīva veselības aprūpe. Uzlabojot mamogrāfijas speciālistu apmācību un veicinot starptautisku sadarbību, ieguvēji būs pacienti: agrīni un precīzi atklāts krūts vēzis nozīmē savlaicīgāku ārstēšanu un augstāku izdzīvošanas līmeni. Vienlaikus ieguvēji būs arī medcīnas personāls, jo vienots apmācību standarts atvieglos zināšanu apmaiņu un profesionālo izaugsmi – radiologiem un radiogrāferiem būs pieejami moderni mācību rīki un starptautisku mentoru atbalsts.

Sagaidāms, ka pēc Rīgas sanāksmes tiks sperti konkrēti soļi mācību programmas ieviešanā un centra izveidē. Nākamajā gadā varētu tikt izsludinātas pirmās apmācības kursu dalībnieku atlases, kā arī definēti kvalitātes kritēriji, pēc kuriem izvērtēs apmācīto speciālistu zināšanas. Latvijas sabiedrībai šis projekts nes pozitīvu vēsti – mūsu valsts kļūst par aktīvu dalībnieci Eiropas mēroga veselības iniciatīvās, un vietējie eksperti dod savu ieguldījumu, lai uzlabotu vēža savlaicīgu atklāšanu ne tikai Latvijā, bet visā Eiropā. Sanāksmē gūtā pieredze stiprinās pārliecību, ka sadarbībā ar partneriem iespējams sasniegt augstus mērķus – nākotnē krūts vēža skrīnings būs vienlīdz kvalitatīvs un pieejams ikvienai sievietei, un profesionāļu kopiena būs gatava stāties pretī jauniem veselības aprūpes izaicinājumiem ar zināšanām, kompetenci un vienotu pieeju.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI