Neformālā gaisotnē Jelgavas pilsētas un novada jauniešiem tika sniegta iespēja iepazīties ar organizācijām, kas piedāvā dažādus atbalsta pakalpojumus. Festivālā piedalījās biedrība “Ārpus Burbuļa”, BJMK Rokskola, biedrība “ideA”, jogas studija “Mākslu Rūmē”, Bērnu un pusaudžu resursu centrs, Jelgavas novada Izglītības pārvaldes jaunatnes lietu nodaļa, Zemgales reģiona kompetenču attīstības centrs, Jelgavas Sociālo lietu pārvalde un Valsts probācijas dienesta Jelgavas 2. nodaļa.
Visu festivāla dienu valdīja radoša, iedvesmojoša atmosfēra – skanēja mūzika, tika radītas jaunas draudzības un veidotas nozīmīgas sarunas. Šī pasākuma galvenais mērķis bija pilotēt jaunas un inovatīvas pieejas jauniešu atbalsta stiprināšanai, kā arī pilnveidot komunikāciju starp atbalsta sniedzējiem un mērķa grupu – jauniešiem, lai informācija par pieejamajiem pakalpojumiem sasniegtu tos, kam tā patiešām nepieciešama.
Pasākumu atklāja projekta “LINK” vadītāja Ieva Zeiferte, uzsverot jauniešu atbalsta nozīmīgumu: “Ja jums sāp, sāp arī mums.” Viņa akcentēja, ka šādas tikšanās palīdz pieaugušajiem un jauniešiem labāk izprast vienam otru un veidot sadarbību, nevis darboties paralēli. Viens no lielākajiem izaicinājumiem – informācija un resursi bieži ir pieejami, bet nenonāk līdz jauniešiem. Šāds festivāla formāts ir jauns veids, kā šo plaisu mazināt.
Viena no pasākuma organizatorēm Egita Matulēna atzina: “Šis notikums parādīja, cik būtiski ir, lai pieaugušie spēj pacelties līdz jauniešu līmenim un kopīgi veidot vidi, kas viņiem ir patiesi vajadzīga.” Festivāla koncepciju izstrādāja paši jaunieši, balstoties uz diskusijām projekta iepriekš organizētajās “laboratorijās”. Tajās tika identificēti jauniešiem aktuāli jautājumi un temati, uz kuriem nereti grūti atrast atbildes patstāvīgi. Pasākuma laikā dalībnieki apmeklēja desmit tematiskās stacijas jeb "pieturas punktus", kur notika konsultācijas, sarunas un tika sniegta praktiska informācija. Lai veicinātu aktīvāku līdzdalību, jaunieši krāja zīmogus par katru apmeklēto staciju un piedalījās loterijā, kuras balvā pieci dalībnieki saņēma picērijas dāvanu kartes.
Skatuves programmā norisinājās arī paneļdiskusijas, kurās tika apspriesti jauniešiem nozīmīgi temati, tostarp karjeras izvēle un tās atbalsts. Gan jaunieši, gan organizāciju pārstāvji vienojās, ka skolās pieejamais karjeras konsultāciju atbalsts ir vērtīgs, tomēr nepietiekams. Ir nepieciešama jauna pieeja, kas veicina pašvadītu mācīšanos un savlaicīgāku atbalstu. Diskusijas dalībniece Elīza Oša norādīja, ka sarunas ar karjeras konsultantiem ir ļoti vērtīgas, taču to ir pārāk maz un būtu jānodrošina jau agrāk – sākot no 7. klases.
Festivāla noslēgumā dalībnieki atzina, ka šāda formāta pasākums ir ļoti veiksmīgs un noteikti būtu turpināms arī nākotnē. Kā atslēgvārdu viņi minēja “atmosfēru” – vidi, kurā var droši uzdot jautājumus un saņemt saprotamu, praktisku informāciju. Kāds no jauniešiem īpaši izcēla biedrības “Tuvu” stendu un izteica vēlmi iesaistīties tās rīkotajās aktivitātēs arī turpmāk, kas apliecina pasākuma pozitīvo ietekmi.
“Domāju, ka tas bija abpusējas informācijas apmaiņas process – arī organizāciju pārstāvji guva ieskatu par to, kas jauniešus interesē, kādi jautājumi viņiem ir aktuāli un kādas metodes būtu jāizmanto nākotnē. Jauniešiem patīk praktiskas aktivitātes, tāpēc dažādu testu pildīšana, emociju kārtis un situāciju izspēles bija īpaši veiksmīga pieeja,” secina Ieva Zeiferte.
Festivāls “IMPULSS” norisinājās projekta “LINK” ietvaros, kurš šobrīd tuvojas noslēgumam. Taču projekta laikā iegūtās atziņas un izstrādātie materiāli turpinās iedvesmot sadarbību starp jauniešiem, pedagogiem un atbalsta institūcijām. Šis pasākums kalpoja kā pilotprojekts – izveidots modelis tika izmēģināts, pārbaudīts praksē un pierādīja savu potenciālu. Līdzšinējā pieejā atbalsta institūcijas jauniešus uzrunāja individuāli, taču šis modelis veicina vienotu, savstarpēji papildinošu sadarbību – kā viens tīkls. Tā arī bija šī pasākuma galvenā inovācija.
Projekta “Mācību un inovāciju sadarbības tīkls” mērķis ir izstrādāt un īstenot “Mācību un inovāciju laboratorijas” modeli jeb integrētu pieeju uz cilvēku vērstu veselības un/vai sociālo pakalpojumu sniegšanu Zviedrijā, Norvēģijā, Latvijā, Slovēnijā, Serbija, Spānijā. Vairāk par projektu LINK / “Mācību un inovāciju sadarbības tīkls”/„Learning and Innovation Network”: https://www.zemgale.lv/lv/projekts/macibu-un-inovaciju-sadarbibas-tiklslearning-and-innovation-network
Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Par šīs publikācijas saturu pilnībā atbild Zemgales plānošanas reģions, un tā var neatspoguļot Eiropas Savienības oficiālo nostāju.