Līdz 2025. gada 1. aprīlim pilotprojekta gaitā Krūts vēža multidisciplinārā konsīlija ietvaros atlasīti 28 Austrumu slimnīcas un 26 Stradiņa slimnīcas pacienti, kuru audzēja paraugi nosūtīti Oncotype DX ģenētisko analīžu veikšanai. Patlaban saņemti 45 Oncotype DX rezultāti, un tie liecina, ka ķīmijterapija nepieciešama tikai 12 no 45 gadījumiem jeb 26% pacientu, savukārt vairāk nekā 70% pacientu ar agrīnu, augsta riska krūts vēzi iespējams izvairīties no ķīmijterapijas radītās toksicitātes, pateicoties precīzai riska stratifikācijai. Balstoties uz iegūtajiem molekulārajiem datiem, visiem šiem pacientiem noteikta personalizēta terapija.
Ģenētiskās Oncotype DX analīzes ļauj identificēt pacientes, kurām ir zinātniski pierādīts ieguvums no ķīmijterapijas, vienlaikus ļaujot vismaz 70% pacientu izvairīties no liekas, toksiskas terapijas, kas samazina pacientu dzīves kvalitāti, bet palielina ilgstošu darba nespēju un invaliditāti. Tas atbilst starptautiski rekomendētai vērtībās balstītai pieejai onkoloģisko pacientu aprūpē.
“Oncotype DX testēšana ir nozīmīgs pavērsiens ceļā uz personalizētu onkoloģisko aprūpi. Tā sniedz iespēju precīzi izvērtēt audzēja bioloģisko uzvedību un izvēlēties tādu ārstēšanas taktiku, kas ir efektīva, bet vienlaikus pasargā pacientu no liekas toksicitātes. Vairāk nekā 70% gadījumu šī pieeja ļauj izvairīties no nevajadzīgas ķīmijterapijas, kas ir būtiski gan pacienta dzīves kvalitātei, gan veselības aprūpes sistēmas ilgtspējai. Tāpēc valstiska izšķiršanās par šīs testēšanas metodes ieviešanu ikdienas ārstniecības procesos konkrētajai pacientu grupai iezīmētu nozīmīgu pavērsienu Latvijas onkoloģijā – pāreju no vispārējās pieejas uz precīzu, individuāli pielāgotu ārstēšanu, kas būtiski samazina blaknes un uzlabo pacientu dzīves kvalitāti,” uzsver projekta zinātniskā vadītāja, Austrumu slimnīcas “Latvijas Vēža centra” direktore asociētā profesore Alinta Hegmane.
Asociētā profesore Alinta Hegmane
Publicitātes attēls
Universitāšu slimnīcu sadarbība pētniecībā un kopīgu pilotprojektu īstenošanā ir būtisks pamats ārstēšanas kvalitātes uzlabošanai – tā ļauj balstīt klīnisko praksi pierādījumos un attīstīt inovācijas, kas nākotnē sniegs tiešu ieguvumu pacientiem visā valstī. Kā skaidro pilotprojekta eksperts un sadarbības partnera – Stradiņa slimnīcas – krūts ķirurģijas virsārsts, asociētais profesors Arvīds Irmejs: “Krūts vēža diagnoze maina sievietes pasauli. Tieši tāpēc mums ir jābūt pārliecinātiem, ka sniedzam tikai to ārstēšanu, kas viņai patiešām vajadzīga. Oncotype DX tests palīdz mums pieņemt gudrus, personalizētus lēmumus, pasargājot sievieti no liekas slodzes un smagām blaknēm. Katras pacientes dzīve ir unikāla un vērtīga — un mūsu uzdevums ir ne tikai cīnīties ar vēzi, bet to darīt ar cieņu pret viņas ķermeni, prātu un ikdienu.”
Asociētais profesors Arvīds Irmejs
Publicitātes attēls
Līdz ar testēšanu ir uzsākts arī dzīves kvalitātes novērtējums krūts vēža pacientēm, kas ļaus izvērtēt ne tikai ārstēšanas efektivitāti, bet arī pacientu pašsajūtu un funkcionalitāti pēc terapijas.
Pilotprojekta ietvaros Oncotype DX analīzes tiks nodrošinātas 200 pacientiem, kas, pēc Austrumu slimnīcas aplēsēm, valsts budžetam aiztaupītu vairāk nekā 680 000 eiro, jo 70% gadījumu nav jāveic nevajadzīgs ķīmijterapijas kurss, nav nepieciešama atbalsta terapija ķīmijterapijas laikā (papildu medikamenti), nav jāveic ķīmijterapijas radīto komplikāciju (febrila neitropēnija) ārstniecība, un šiem pacientiem nav nepieciešama ar ķīmijterapiju saistīta pusgadu ilga darbnespēja, kas tiek apmaksāta no valsts budžeta līdzekļiem. Pilotprojekta noslēgumā tiks veikts ekonomisko priekšrocību izvērtējums un analīze, kas kalpotu par pamatu aprobētās metodes ieviešanai valsts apmaksāto pakalpojumu grozā krūts vēža pacientēm.
Oncotype DX ģenētiskais tests tiek rekomendēts starptautiskajās klīniskajās vadlīnijās un tiek apmaksāts vairākumā ES dalībvalstu, tajā skaitā Igaunijā, bet Lietuvā notiek testa ieviešanas process. Diemžēl Latvijā šāda testa veikšana patlaban nav iekļauta valsts apmaksājamo pakalpojumu grozā.
Lai valsts apmaksātajā veselības aprūpē ieviestu inovatīvus risinājumus un uzlabotu pakalpojumu pieejamību, Nacionālais veselības dienests, pateicoties ES Atveseļošanas un noturības mehānisma fonda finansējumam, īsteno projektu “Veselības aprūpes pakalpojumu modeļu attīstības laboratorija”. Projektā līdz 2026. gadam būs iespējams testēt un pārbaudīt inovatīvus vai līdz šim mazāk attīstītus veselības aprūpes pakalpojumu modeļus. Sasniedzot efektīvus rezultātus, tos varētu iekļaut valsts apmaksāto pakalpojumu programmā.
Trīs Austrumu slimnīcas pilotprojekti piedāvā Latvijas veselības aprūpē ieviest inovatīvus risinājumus mērķētai un personalizētai augstas precizitātes pakalpojumu nodrošināšanai onkoloģisko slimību diagnostikā un ārstēšanā, un tie ir: Inoperablu ļaundabīgu audzēju augstas precizitātes robotizētas perkutānās termālās ablācijas laboratorija; Jaunu molekulāri ģenētisko diagnostikas metožu ieviešana personalizētai krūts vēža pacientu ārstēšanai Latvijā; Jaunu augsti efektīvu molekulārās patoloģijas diagnostikas metožu un pakalpojumu ieviešana precīzijas medicīnas attīstīšanai onkoloģijas jomā.
Pilotprojekts “Jaunu molekulāri ģenētisko diagnostikas metožu ieviešana personalizētai krūts vēža pacientu ārstēšanai Latvijā” tiek īstenots Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 4.3.1.r. reformas “Veselības aprūpes ilgtspēja, pārvaldības stiprināšana, efektīva veselības aprūpes resursu izlietošana, kopējā valsts budžeta veselības aprūpes nozarē palielinājums” ietvaros kā daļa no Nacionāla veselības dienesta “Veselības aprūpes pakalpojumu modeļu attīstības laboratorija” atklātās pilotprojektu atlases. Projekta apstiprinātais Atveseļošanās un noturības mehānisma plāna finansējums ir 853 725,18 eiro, un tā īstenošana plānota līdz 2026.gada 31.martam.