Pasākuma noslēgumā Saeimas priekšsēdētājas biedre Antoņina Ņenaševa klātesošajiem sacīja, ka šodiena ir apliecinājums tam, ka Latvijā aug gudra, drosmīga, atbildīga un darīt spējīga paaudze. “Jūs ne tikai vērojat pasauli – jūs to veidojat. Ar katru ideju, katru balsi, katru lēmumu jūs stiprināt mūsu demokrātiju,” pateicoties jauniešiem par drosmi paust savus viedokļus, būt iejūtīgiem debatēs un atvērtiem sadarbībai, pauda A. Ņenaševa.
“Šodien izskanējuši ne tikai vārdi – te dzima idejas. Jūs – jaunie līderi – šodien bijāt šeit, lai iedegtu sarunas, rosinātu pārmaiņas un apliecinātu, ka jaunieši nav nākotne – jaunieši ir tagadne. Tikai kopā mēs varam veidot Latviju tādu, kādu vēlamies to redzēt rīt. Nekad neaizmirstiet: Mana Latvija – mana atbildība!” klātesošajiem sacīja Saeimas priekšsēdētājas biedre.
Jaunieši šodien pulcējās parlamentā gan sēdēs, gan strādāja četrās komisijās. Dienas otrajā pusē norisinājās diskusija par komisijās atbalstītajām idejām un to iekļaušanu 12. Jauniešu Saeimas deklarācijā. Gan sēdēs, gan komisijās jaunieši sprieda par medijpratības, droša interneta, skolas un mācību, kā arī valsts drošības, ilgtspējīgas ekonomikas un citiem jautājumiem.
Jaunieši strādāja Medijpratības, Izglītības, Aizsardzības un Ekonomikas komisijās, un tās vadīja Saeimas komisiju priekšsēdētāji – Raimonds Bergmanis, Kaspars Briškens, Leila Rasima un Agita Zariņa-Stūre.
Aizsardzības komisijas priekšsēdētājs R. Bergmanis, paužot gandarījumu gan par jauniešu degsmi un vēlmi iesaistīties, gan arī par zināšanām un sniegtajiem priekšlikumiem, atzīmēja, ka ar jauniešiem pārrunātas arī Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas darba aktualitātes. “Šī arī bija iespēja dažas lietas paskaidrot, lai jauniešiem veidotos dziļāka un pilnvērtīgāka izpratne,” pauž R. Bergmanis.
Medijpratības komisijā jaunieši diskutēja par to, vai medijos ziņas būtu jāturpina pārraidīt krievu valodā. “Diskusija izvērtās spraiga, un tā bija cieņpilna. Jaunieši darbam komisijā bija sagatavojušies un pietiekami zinoši,” apkopojot darbu, atzīmē Medijpratības komisijas priekšsēdētāja Leila Rasima.
Savukārt Izglītības komisija, kas kā ierasts bija saņēmusi visvairāk jauniešu iesniegto ideju, strādāja gan pie pašiem jauniešiem būtiskām tēmām, gan arī jautājumiem, kas aktuāli Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijā. “Priecājos, ka jauniešu komisijā valdīja patiesi konstruktīva, pārdomāta un radoša gaisotne un dalībnieki šai dienai bija nopietni gatavojušies,” pauž Izglītības komisijas priekšsēdētāja Agita Zariņa-Stūre, atzinīgi vērtējot jauniešu ieinteresētību, spēju argumentēt savas idejas, diskutēt, kā arī cieņpilni paust kritiku.
12. Jauniešu Saeimas Ekonomikas komisijas priekšsēdētājs Kaspars Briškens pauž pārliecību, ka “mums ir forši, talantīgi un zinoši jaunieši, kas deg par Latviju, ciena viedokļu dažādību un tic, ka kopīgi varam veidot Latviju par industriāli attīstītu, ilgtspējīgu un sociāli nodrošinātu valsti kā daļu no vienotās Eiropas”.
Pārstāvot daudzus Latvijas reģionus, jauniešu deputāti šodien sprieda par jauniešu iesaisti darba tirgū, jaunuzņēmumu un inovāciju attīstību, ģimeņu atbalsta politiku, rūpniecisko attīstību reģionos, nodokļu politiku un citiem aktuāliem tematiem. “Jauniešu idejas caurstrāvo iedvesmojošs pragmatisks ideālisms, kas nereti pietrūkst “lielajā” politikā,” atzīmē K. Briškens.
12. Jauniešu Saeimas sēdes vadīja Saeimas priekšsēdētāja Daiga Mieriņa, Saeimas sekretārs Edvards Smiltēns un jauniešu Prezidijs – dalībnieki, kuru iesniegtās idejas 12. Jauniešu Saeimas vēlēšanās bija guvušas vislielāko atbalstu: Kristers Bratjaga, Kristians Ernests Kauliņš, Maksims Lodiņš un Arturs Zamerovskis.
Jauniešu Saeima ir pietuvināta reālajam parlamenta darbam – likumu izstrādes procesam komisijās un Saeimas sēdēs. Jauniešu Saeima veicina jauniešu pilsonisko iesaisti sev būtisku lēmumu pieņemšanā, dod iespēju pašiem paust un aizstāvēt savas idejas no parlamenta tribīnes, kā arī tuvāk iepazīt deputātu ikdienu.
Lai kandidētu 12. Jauniešu Saeimā, jauniešiem bija jāiesniedz ideja vēlēšanām un jāvāc balsis tās atbalstam. 100 Jauniešu Saeimas dalībniekus ievēlēja publiskā balsojumā, un projektā tika pārstāvēti visi Latvijas reģioni. Šogad Jauniešu Saeimā iekļuva 35 jaunieši no Rīgas vēlēšanu apgabala, 25 – no Vidzemes, 14 – no Latgales, 14 – no Zemgales un 12 – no Kurzemes vēlēšanu apgabala.