Pārtikas, alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu cenas turpina pieaugt, kas negatīvi ietekmē arī mazumtirdzniecības apjomus. Kopš pērnā gada septembra ik mēnesi tās bijušas vismaz par 5% augstākas nekā gadu iepriekš, bet šā gada februārī cenas augušas par 6,3%. Visstraujāk cenas augušas tādām precēm kā sviests, kafija, šokolāde, žāvētas/kūpinātas zivis, brokastu pārslas un tabakas izstrādājumi. Tikmēr nepārtikas preču cenas šā gada februārī bija pērnā februāra līmenī (+0,0%), bet degviela par 1,1% lētāka nekā gadu iepriekš.
Šā gada pirmajos divos mēnešos kopā mazumtirdzniecības apjomi pieauga par 0,3% pret pērnā gada attiecīgo periodu, tostarp pārtikas preces tirgotas par 2,6% mazāk, nepārtikas preces par 2,1% vairāk, bet degvielas noiets pieaudzis par 1,4%.
Starp nepārtikas preču grupām šā gada februārī par 6,7% samazinājās mazumtirdzniecība stendos un tirgos, kā arī pa pastu vai interneta veikalos (-5,6%). Tikmēr jau 12 mēnešus pēc kārtas turpina pieaugt elektronikas (+6,9%) noiets, kā arī pieauga mājsaimniecības piederumu mazumtirdzniecība (+3,6%).
Eiropas Komisijas apkopotie konfidenču indeksi norāda, ka šā gada februārī gan mazumtirgotāju, gan patērētāju konfidence ir nedaudz zemākā līmenī, nekā tas bija 2024. gada februārī. Uzņēmējiem ir zemākas ekspektācijas par turpmāku tirgoto apjomu pieaugumu, kā arī krājumu apjomi noliktavās ir zemāki nekā gadu iepriekš. Savukārt patērētāju vidū valda bažas par kopējo ekonomisko situāciju nākamā gada laikā.
Salīdzinot datus pret iepriekšējiem mēnešiem, pēdējo divu mēnešu laikā (janvārī un februārī) mazumtirdzniecības apjomi samazinājušies visai strauji, ko noteica sarukumi pārtikas un nepārtikas preču tirdzniecībā, tikmēr degvielas mazumtirdzniecības apjomi turpina palielināties, sasniedzot augstāko atzīmi kopš 2022. gada marta.
Mazumtirdzniecības apjomi uzņēmuši krītošu tendenci, tomēr, ņemot vērā algu pieaugumu, kam jāveicina arī privātais patēriņš, šāda tendence visticamāk nebūs ilglaicīga, un turpmākajos mēnešos mazumtirdzniecības apjomiem pret iepriekšējiem mēnešiem atkal būtu jāsāk pieaugt. Par pozitīvām tendencēm nozarē vedina domāt paredzamā platība izdotajās vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības ēku būvniecības atļaujās, kas 2024. gadā bijusi par 19,2% lielāka nekā 2023. gadā. Ņemot vērā arī pērnā gada zemos mazumtirdzniecības apjomus, šogad nozarē paredzama izaugsme 1,5 – 2,5% apmērā.