No marta Latvijas skolotājiem būs iespēja piedalīties mācību programmā “Pieredzēt mākslīgo intelektu”, kas notiks dažādās Latvijas pilsētās. Pedagogi apgūs zināšanas, kā izmantot bezmaksas mācību resursus, lai palīdzētu jauniešiem kļūt par atbildīgiem MI rīku lietotājiem. Materiāli ir balstīti uz jaunākajiem pētījumiem, un tie ietver stundu plānus, prezentāciju slaidus, video, idejas skolēnu aktivitātēm, kā arī jaunākos resursus par MI drošību, lai nodrošinātu datu drošību un mazinātu dezinformācijas risku. Paredzēts, ka divu gadu laikā tiks apmācīti 850 skolotāji, kuri līdz 2026. gada nogalei skolās visā Latvijā izglītos vairāk nekā 40 000 jauniešu.
Programmas “Pieredzēt mākslīgo intelektu” izstrādātāji ir “Raspberry Pi Foundation” un “Google DeepMind, un to jau izmanto 22 valstīs. Latvijā programmu īstenos Latvijas Drošāka interneta centrs Drossinternets.lv sadarbībā ar “Raspberry Pi” fondu. To finansē Google.org. Programma ļaus pedagogiem integrēt ar MI saistītas tēmas mācību stundās un nodrošināt jauniešus ar prasmēm un izpratni, lai kritiski lietotu MI tehnoloģijas.
Izglītības un zinātnes ministrijas valsts sekretāra p. i. Inita Juhņēviča: "Mākslīgais intelekts jau šobrīd būtiski ietekmē izglītību un darba tirgu, tāpēc ir svarīgi nodrošināt skolotājiem iespēju apgūt jaunākās zināšanas un prasmes šajā jomā. Mācību programma “Pieredzēt mākslīgo intelektu” palīdzēs pedagogiem labāk izprast MI iespējas un izaicinājumus, lai viņi varētu efektīvāk strādāt ar skolēniem un sagatavot viņus darba tirgus izaicinājumiem. Izglītības un zinātnes ministrija atbalsta šādas iniciatīvas, kas palīdz stiprināt skolotāju digitālās prasmes un inovācijas izglītībā."
“Latvijas Drošāka interneta centrs bija kopā ar Latvijas pedagogiem brīdī, kad strauji ienāca datori un internets, mobilie tālruņi katram bērnam un sociālie mediji, piedāvājot izglītojošas aktivitātes un materiālus digitālās pratības un medijpratības stiprināšanai. Tagad 2025. gadā uzsākam mācību programmu par mākslīgo intelektu. Un nav šaubu, ka jau pēc dažiem gadiem tiksimies, apgūstot nākamās tēmas. Priecājamies un novērtējam, ka tik daudzi Latvijas pedagogi kopā ar mums ir gatavi rast atbildes par MI radītajām pārmaiņām sabiedrībā un izglītībā, domāt par to, kā dzīvot laikā, kad neviens nedod skaidru atbildi par nākotni, mācīties uz pārmaiņām skatīties pozitīvi,” uzsver Drossinternets.lv vadītāja Maija Katkovska.
“Plaši izplatīta MI ieviešana var veicināt turpmāku ekonomisko izaugsmi un sniedz milzīgas iespējas. Tomēr, lai nodrošinātu, ka ikviens gūtu labumu no mākslīgā intelekta sniegtajām iespējām, mums ir jāstrādā kopā, lai pārkvalificētu darbaspēku. “Google”, izmantojot savu filantropisko atzaru Google.org, ir apņēmies dot savu ieguldījumu, lai veicinātu MI pratību Latvijas jauniešu vidū un palīdzētu viņiem attīstīt prasmes, kas nepieciešamas, lai atbildīgi izmantotu MI,” skaidro “Google” direktors Baltijas valstīs Vītauts Kubiļus.
“Esam priecīgi sveikt Latvijas Drošāka interneta centru mūsu globālajā “Pieredzēt mākslīgo intelektu” partneru tīklā. Strādājot kopā, mēs ceram nodrošināt skolotājus ar prasmēm, kas vajadzīgas, lai pārliecinoši mācītu MI, nodrošinot, ka tas ir saistošs un atbilstošs viņu skolēniem. Ar partnerības starpniecību mūsu mērķis ir nodrošināt, lai Latvijas jaunieši veidotu pamatizpratni par MI tehnoloģijām un to lomu viņu dzīvē,” saka “Raspberry Pi fonda” izpilddirektors Filips Koligans.
Programmas “Pieredzēt mākslīgo intelektu” saturs ir pielāgots diviem zināšanu līmeņiem – iesācējiem un skolotājiem ar priekšszināšanām. Iesācējiem tiks piedāvātas 8 akadēmisko stundu klātienes nodarbības, kas norisināsies dažādās Latvijas pilsētās laika posmā no 10. marta līdz 29. aprīlim. Neklātienes apmācības zināšanu pilnveides grupai paredzēta tiešsaistes nodarbība 24. aprīlī. Programmas tēmas ietver MI un mašīnmācīšanos. Mācību resursi ietver stundu plānus, prezentācijas materiālus, darblapas un izglītojošus video. Pedagogi, kuri vēlas piedalīties apmācībās, var reģistrēties šeit .