DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
07. janvārī, 2025
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Izglītība
1
1

Latvijas Zinātņu akadēmija nosauc 2024. gada nozīmīgākos sasniegumus Latvijas zinātnē 

Ir noslēgusies Latvijas Zinātņu akadēmijas konkursam par nozīmīgākajiem zinātnes sasniegumiem Latvijā 2024. gadā iesniegto pieteikumu izvērtēšana. Konkursā kopumā tika vērtēti četrdesmit septiņi pieteikumi: 26  – dabaszinātnēs, inženierzinātnēs un tehnoloģijās un medicīnas un veselības zinātnēs, 16 – humanitārajās un sociālajās zinātnēs, 5 – lauksaimniecības zinātnēs. Divpadsmit darbus, kas pārstāv šos zinātņu virzienus, akadēmija nosaukusi par konkursa uzvarētājiem.  

Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) prezidents Ivars Kalviņš: “Ar gandarījumu varam secināt, ka pretendentu loks LZA rīkotajā gada labāko zinātnisko sasniegumu Latvijā konkursā kļūst aizvien plašāks, un iesniegto darbu līmenis arvien augstāks. Šogad laureātu godu izpelnījās 12 izcilākie pētījumi, kuru atlasi īstenoja visas četras LZA nodaļas atbilstoši to pārstāvētajiem zinātņu blokiem – fizikā un tehnikā, ķīmijā, bioloģijā un medicīnā, kā arī lauksaimniecībā un meža zinātnēs un, protams, arī humanitāro un sociālo un mākslas zinātņu jomā. Konkursa nominantu nosaukšanas kārtība nav uzskatāma par to ranžējumu, jo visi ir saņēmuši visaugstāko novērtējumu katrs savā zinātņu nozarē.  

Arvien plašāk kopīgos pētījumos ar Latvijas izcilākajiem zinātniekiem iesaistās arī LZA ārzemju locekļi un viesprofesori no citām valstīm, kas būtiski palielina konkurenci. Šogad konkursā piedalījās vairākas starptautiskas augstākās pētnieku komandas, kurās Latviju pārstāvēja galvenokārt LZA akadēmiķu zinātnieku grupas. Priecē, ka lielākā daļa no uzvarētājiem konkursā piedalās ar mērķorientētiem starpdisciplināriem pētījumiem, tostarp tādiem, kuru rezultāts ir aprobēts praksē, kā tas ir, piemēram, ar Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūta pieteikto pētījumu ciklu, kā rezultatā radītais materiāls jau ir atradis pielietojumu Eiropas Kosmosa aģentūras nesējraķetes Arian-6 degvielas tvertnes krioizolācijas nodrošināšanā un ir sekmīgi izturējis pirmo lidojumu kosmosā.

Starptautiska Latvijas Organiskās sintēzes institūta un Karolinska institūta Zviedrijā zinātnieku komanda ir izstrādājusi tehnoloģiju zirnekļu zīdam līdzīgu šķiedru iegūšanai superizturīgu audumu ražošanai, kuram sagaidāms ārkārtīgi plašs pielietojums. RTU konkursā piedalījās ar starptautisku komandu, kas atradusi risinājumu superātru datu pārraides tehnoloģijām. Latvijas zinātnieki no Elektronikas un datorzinātņu institūta kopā ar kolēģiem no RTU atraduši veidu, kā uzlabot saziņu ar robotiem, izmantojot mākslīgo intelektu, bet LU Cietvielu fizikas instītūta pētnieki kopā ar kolēģiem no Ķīnas īstenojuši pētījumus nākotnes enerģijas avotu jomā.  OSI un RTU zinātnieku grupa ir atradusi veidu, kā iegūt fosforicējošus organiskos materiālus ar programmētu spīdēšanas laiku, kuriem sagaidāms pielietojumums visdažādākās tehnikas jomās. Savukārt LU zinātnieki atraduši jaunus agrīnās aizkuņģa dziedzera vēža diagnostikas paņēmienus.

Arī pārējie konkursa laureātu pētījumi, kurus es šeit neuzskaitīju, ir ne mazāk izcili. Īpaši priecē izcilie sasniegumi humanitāro un sociālo zinātņu jomā: fundamentālais pētījums par Latvijas arheoloģijas un mākslas vēstures senāko posmu, mūsdienu tiesību zinātnē aktuāliem jautājumiem veltīta monogrāfija, gan Latvijas vēstures un garīgās dzīves dažādos aspektus atklājoša 18. gadsimta domātāja biogrāfija.” 

Par konkursu  

Lai plašāk popularizētu Latvijas zinātnes sasniegumus, LZA sāka apkopot un izvērtēt paveikto visās zinātnes nozarēs 2002. gadā. 2024. gadā konkurss noritēja jau divdesmit trešo reizi. Kopš 2011. gada, godinot konkursa laureātus, LZA rīko svinīgu pasākumu, kas kļuvis par vienu no gada nozīmīgākajiem notikumiem Latvijas zinātnes dzīvē.  

Papildu informācija par LZA zinātnes sasniegumu konkursiem atrodama LZA tīmekļvietnē .

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI