Tieslietu akadēmija paredz kompleksu pieeju tiesu varas profesionālo kompetenču pilnveidei. Tā nodrošinās gan sākotnējās mācības (tajā skaitā mācības tiesneša amata kandidātiem), gan kvalifikācijas pilnveides programmas, gan pētniecību un starptautisko sadarbību. Tieslietu akadēmijā tiks īstenotas ilgtermiņa mācību programmas, kas secīgi papildina viena otru, tādējādi mācīšanās kultūra būs kā daļa no profesionālās atbildības un sekmēs atbilstošu vidi mācību rezultātu ilgtspējai.
Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere uzsver: “Stipras tiesas, prokuratūra un izmeklēšana ir stūrakmeņi spēcīgai demokrātijai, labai pārvaldībai un stabilai valsts attīstībai. Savukārt patiess tiesiskums nav iedomājams bez augsti kvalificētiem un zinošiem tiesību piemērotājiem, kuri spēj profesionāli risināt arvien sarežģītākus tiesiskos jautājumus, tostarp tādus, kas saistīti ar Krievijas īstenotajiem hibrīddraudiem un mākslīgā intelekta attīstību. Tieslietu akadēmija nodrošinās platformu, kur attīstīt izcilību tiesību zināšanās un piemērošanā. Tādējādi tiks stiprināta mūsu valsts drošība un nodrošināts taisnīgums katram Latvijas iedzīvotājam. Esmu pārliecināta, ka Tieslietu akadēmija būs būtisks atbalsts un orientieris mūsdienu izaicinājumos.”
Jau šobrīd projekts “Tieslietu akadēmija” nodrošina iespēju tiesnešiem un prokuroriem papildināt zināšanas, piemēram, par ģimenes strīdu cēloņiem un konfliktu attīstību, kā arī par vardarbībā cietušo vajadzībām un dažādu vardarbību sekām. Semināros tiesneši diskutē par patvēruma tiesībām un hibrīdkara apdraudējuma formām. Mācības stiprina arī tiesnešu un prokuroru psiholoģisko un emocionālo noturību.
Tāpat ir izstrādāts nākamā gada mācību plāns, pamatojoties uz mērķauditorijas mācību vajadzībām, politikas plānošanas dokumentos norādītajām rekomendācijām, prokuratūras un tiesnešu pašpārvalžu ieteikumiem. Piemēram, par lēmumu pieņemšanu, kurā tiks apskatīti lēmumu pieņemšanu ietekmējoši faktori, kā arī tiks sniegti konkrēti ieteikumi lēmumu pieņemšanas procesā. Savukārt mediju treniņos tiks pilnveidotas prasmes ziņojuma formulēšanā un vēstījuma vienkāršošanā.
Tieslietu akadēmija atradīsies divos stāvos ēkā 11. novembra krastmalā 31. Ēkā šobrīd vēl notiek renovācijas darbi, kurus paredzēts pabeigt 2025.gada sākumā. Līdz tam mācības notiek gan tiešsaistē, gan klātienē, iespēju robežās izmantojot tiesu un prokuratūras telpas, kā arī citviet, ņemot vērā mācību pasākumam nepieciešamos apstākļus.
Tieslietu akadēmijas darbību regulē Tieslietu akadēmijas likums, kas paredz, ka Tieslietu akadēmijas funkcionālo pārraudzību pār uzdevumu un kompetenču īstenošanu veiks Tieslietu padome, bet institucionālo pārraudzību jeb administratīvo spēju darboties – Ministru kabinets ar tieslietu ministra starpniecību.
Tieslietu akadēmiju vadīs tās direktors. 20.decembrī ir noslēgusies pieteikšanās uz Tieslietu akadēmijas direktora amatu, pretendentus vērtēs Tieslietu padomes izveidota komisija. Plānots, ka līdz Tieslietu akadēmijas direktora apstiprināšanai amatu pildīs tā pienākumu izpildītājs Tieslietu ministrijas valsts sekretārs Mihails Papsujevičs.
Tieslietu akadēmija ir Tieslietu ministrijas prioritārais projekts Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda plānā. Pakāpeniski tās darbības uzturēšanu pārņems valsts, un Tieslietu akadēmija tiks finansēta galvenokārt no valsts budžeta.