DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
27. novembrī, 2024
Lasīšanai: 7 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Izglītība
1
1

Tiešsaistes diskusijā  “Zinātne un Tava dzīve” analizēs valsts pētījumu programmu ieguvumus  

2024. gada nogalē noslēdzas vairākas Latvijas Zinātnes padomes administrētās valsts pētījumu programmas, kuru uzdevums ir rast risinājumus vai radīt inovācijas konkrētām vajadzībām Latvijas sabiedrībā, ekonomikā, attīstībā, ilgtspējā, drošībā un citās valstiski svarīgās jomās. Zinātnieki no valsts atbildīgajām ministrijām saņēma uzdevumus risināt jautājumus, kas būtiski mūsu valodas attīstībai, mūsu zemes ilgtspējīgai izmantošanai, mūsu drošības stiprināšanai un dzīves kvalitātes uzlabošanai.  Zinātnieki rada produktu prototipus, inovatīvas tehnoloģijas, mācību metodes un digitālos valodu rīkus, kartes un analīzes rīkus, jaunas zināšanas un jaunus produktus.  

2024. gada 3. decembrī no plkst. 13.00 līdz 15.00 Latvija Zinātnes padome aicina pievienoties tiešsaistes diskusijai, kurā zinātnieki, atbildīgo ministriju valsts pētījumu programmu vadītāji, kā arī potenciālie pētniecības gala produktu lietotāji padziļināti analizēs Valsts pētījumu programmu būtību un nozīmi, rezultātus un to tālāku pielietojamību un ieviešanu.  

Diskusiju vadīs TV personība un kampaņas vēstnesis Gustavs Terzens un Vidzemes augstskolas vadošais pētnieks Gatis Krūmiņš.  

Diskusijas dalībnieki analizēs šādas tēmas:  

  1. Valsts pasūtījuma uzdevums,  mērķi un zinātnes komunikācija  
  2. Valsts pētījumu programmu pēctecība, rezultāti un pielietojamība. 

Diskusijā piedalīsies: 

  • Jānis Paiders, Izglītības un zinātnes ministrijas Valsts sekretāra vietnieks cilvēkkapitāla, zinātnes un inovāciju attīstības jautājumos 
  • Lauma Muižniece, Latvijas Zinātnes padomes direktore 
  • Mārtiņš Jansons, Ekonomikas ministrijas Uzņemējdarbības konkurētspējas departamenta direktora vietnieks 
  • Roberts Kits, Aizsardzības ministrijas Aizsardzības industrijas un inovāciju politikas departamenta Inovāciju un pētniecības atbalsta nodaļas vadītājs 

Valsts Pētījumu programmas īstenotāji, zinātnieki: 

  • Pēteris Lakovskis, Agroresursu un ekonomikas institūta vadošais pētnieks, Zinātniskās padomes priekšsēdētājs 
  • Normunds Grūzītis, LU Matemātikas un informātikas institūta Mākslīgā intelekta laboratorijas vadītājs, vadošais pētnieks 
  • Dace Namsone, LU Starpnozaru izglītības  inovāciju centra direktore, vadošā pētniece 
  • Andrejs Šiškins, RTU Materiālu un virsmu tehnoloģijas  institūta vecākais pētnieks  
  • Sergejs Gaidukovs, RTU Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultātes Ķīmijas un ķīmijas tehnoloģijas institūta tenūrprofesors  
  • Osvalds Pugovičs, Latvijas Organiskās sintēzes institūta direktora p.i.  
  • Jānis Latvels, LU Cietvielu fizikas institūta (LU CFI) vecākais eksperts 

Diskusijā par valsts pētījumu programmu ieguvumiem iesaistīsies arī LU Klīniskās un profilakstiskās medicīnas institūta direktors Mārcis Leja, par zinātnes praktiskajiem ieguvumiem pastāstīs arī Vitālijs Skrivelis no Zāļu ražotāju asociācijas, par zinātnes ieguldījumu mācīšanas un mācīšanās kvalitātes uzlabošanā vairāk pastāstīs Andreja Upīša Skrīveru vidusskolas skolotāja Ilze Pilskalne.  

Lai iepazīstinātu plašāku sabiedrību ar zinātnieku darba rezultātiem, Latvijas Zinātnes padome īsteno informatīvo kampaņu “Zinātne un Tava dzīve. Visa sākums ir saprast”.  Tās laikā Latvijas iedzīvotāji ir aicināti iepazīt Latvijas zinātnieku paveikto tādās svarīgās dzīves jomās kā mūsu zeme, valoda, drošība un dzīves kvalitāte.  

Par kampaņu “Zinātne un Tava dzīve. Visa sākums ir saprast” 

Šajā kampaņā ir atspoguļota neliela daļa no Valsts pētījumu programmās radītajām zināšanām, metodēm un produktu prototipiem. Šie piemēri ir daļa no rezultātiem četros Valsts pētījumu programmu projektos, kuri noslēgušies 2023. gada nogalē un 2024. gadā. Informatīvo kampaņu veido pašu pētnieku pieredzes stāsti un apkopoti pētījumu rezultāti.   

Kampaņas vietne: viegliparzinatni.lv  

Par Valsts pētījumu programmu 

Valsts pētījumu programma ir Latvijas valsts finansēta un izstrādāta programma un balstās uz “vajadzība - risinājums” principu. Valsts no savas puses definē konkrētus uzdevumus sabiedrībai, ekonomikai, attīstībai, ilgtspējai, drošībai un citām valstiski svarīgām jomām, kurām ir nepieciešams rast risinājums. Ja šo risinājumu var rast ar zinātnieku un pētnieku palīdzību, fokusētu darbu uz konkrētu problemātiku un sadarbību starp dažādu nozaru pētniekiem, tad valsts šo uzdevumu atklāta konkursa un projektu pieteikumu starptautiska izvērtējuma rezultātā nodod atbilstošāko Latvijas zinātnieku rīcībā ar Valsts pētījumu programmas starpniecību, lai radītu datos, testos, pētniecībā un inovācijās balstītu risinājumu. Šādi ar pētniecības palīdzību mūsu valsts un sabiedrība iegūst jaunas zināšanas, prasmes un inovācijas, jaunus produktus, procesus un pakalpojumus konkrētu nozaru problēmu risināšanai un stratēģisko attīstības mērķu sasniegšanai. Valsts pētījumu programmu koordinē Latvijas Zinātnes padome, bet uzdevumus dod jeb pasūtījumu veic katras nozares ministrija. 

Par zinātnes politiku Latvijā 

Zinātnes politiku, atbilstoši nacionālās attīstības prioritātēm, veido Izglītības un zinātnes ministrija, savukārt par zinātnes politikas ieviešanu, pārvaldību, starptautiskās sadarbības attīstību un koordināciju atbildīgā institūcija ir Latvijas Zinātnes padome, kura koordinē Valsts pētījuma programmu norisi un to mērķu sasniegšanu. Kopš 2015. gada zinātnes politika Latvijā tiek veidota saskaņā ar Latvijas Viedās specializācijas stratēģiju (RIS3), lai mērķtiecīgi fokusētu pētniecību un sekmētu zināšanu un tehnoloģiju pārnesi, atbilstoši nozaru izaugsmes prioritātēm un stimulētu sociālo un ekonomisko transformāciju uz efektīvāku resursu izmantošanu un jaunu, augstākas pievienotās vērtības produktu un pakalpojumu radīšanu. Vairāk aktuālo informāciju par zinātni, pētniecību un atklājumiem Latvijā var uzzināt Izglītības un zinātnes ministrijas veidotajā zinātnes komunikācijas platformā researchLatvia.   

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI