Digitālās vides ēnas puses
Līdz ar tehnoloģiju attīstību pieaug arī jauni vardarbības veidi, piemēram, intīmu attēlu izplatīšana bez piekrišanas, kibermobings, kiberuzmākšanās un “deepfake” pornogrāfijas veidošana. Šie uzbrukumi smagi ietekmē cietušos – īpaši sievietes, kuras cieš no emocionālas, psiholoģiskas un dažkārt arī fiziskas vardarbības sekām.
Centrs MARTA atgādina, ka vardarbība tiešsaistē nav “mazāk reāla”. Tā ietekmē cilvēku ikdienu – mācības, karjeru un mentālo veselību. Pētījumi liecina, ka vismaz viena no trim sievietēm pasaulē ir saskārusies ar kibervardarbību.
Direktīva – risinājums drošākai videi
Eiropas Savienības direktīva par vardarbību pret sievietēm un vardarbību ģimenē piedāvā konkrētus pasākumus kibervardarbības novēršanai un cietušo aizsardzībai. Tā paredz:
- kriminalizēt kibervajāšanu un kiberuzmākšanos;
- stingrus sodus par intīmu attēlu un video izplatīšanu bez piekrišanas, tostarp par “deepfake” materiālu radīšanu un izplatīšanu;
- aizsardzību pret naida runu un vardarbības veicināšanu tiešsaistē.
Latvijai ir iespēja kļūt par vienu no pirmajām valstīm, kas pielāgo savu likumdošanu šiem izaicinājumiem, radot drošāku vidi ikvienam iedzīvotājam.
Aicinājums sabiedrībai
Centrs MARTA aicina ikvienu, kam rūp sieviešu tiesības un drošība, piedalīties akcijā. Nosūtiet elektronisku kartīti Saeimas deputātiem un ministriem, aicinot viņus atbalstīt direktīvu. Katrs balsotājs var palīdzēt veidot sabiedrību, kurā vardarbība nav pieļaujama.
Kartītes un vēstules nosūtīšana ir vienkārša un ātra. Vairāk informācijas un veidlapa kartītes nosūtīšanai pieejama šeit: https://tiek.lv/raksti/tikpat-ista-vardarbiba
Par Centru MARTA un “16 dienas pret vardarbību pret sievietēm”
Kampaņa “16 dienas pret vardarbību pret sievietēm” ir globāla ANO iniciatīva, kuras mērķis ir pievērst uzmanību vardarbības problēmām un veicināt preventīvus pasākumus to izskaušanai. Centrs MARTA, kas vairāk nekā 20 gadus sniedz atbalstu vardarbībā cietušām sievietēm un iestājas par dzimumu līdztiesību Latvijā, ar šo akciju turpina darbu pie drošākas un taisnīgākas sabiedrības veidošanas.