DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
21. novembrī, 2024
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ekonomika

VNĪ valstij nevajadzīgo objektu atsavināšanā šogad guvusi divtik lielus ieņēmumus kā pērn 

Publicitātes foto

VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) šogad deviņos mēnešos publisku izsoļu ceļā pārdevusi 85 valstij nevajadzīgus īpašumus par 9,95 milj. eiro, kas salīdzinot ar pērno gadu ir divreiz vairāk, kad tika pārdoti 52 īpašumi par 4,8 milj. eiro. Atsavināšanā gūtie līdzekļi tiek izmantoti publiskajam sektoram nepieciešamo īpašumu sakārtošanā, pielāgojot tos organizāciju vajadzībām, atklāj VNĪ valdes loceklis Andris Vārna. 

Ievērojamākie šogad pārdotie objekti ir Rīgā, Eksporta ielā 6 (3,11 milj. eiro), Kaļķu ielā 24 (1,84 milj. eiro), Rēznas ielā 10A, Rīgā (955 000 eiro), Brīvības ielā 96A un Brīvības ielā 96 (1 538 836 milj. eiro). Patlaban tiek turpināta izsole ēkai Marijas ielā 7, Rīgā jeb bijušajam Maskavas kultūras un biznesa centram. Tuvākajos mēnešos plānots uzsākt izsoles vēsturiskām ēkām Stabu iela 18 un Valņu ielā 32, Rīgā, par kurām pārdošanas līgumi varētu tikt slēgti 2025. gada pirmajā pusē. 

“Šogad VNĪ turpināja publiskajam sektoram nevajadzīgo nekustamo īpašumu atsavināšanu. Redzam, ka vēsturisko un nokalpojušo īpašumu atbrīvošana un pārdošana ir iespēja valsts pārvaldei atbrīvoties no nepiemērotām, neenergoefektīvām un mūsdienu darba videi nepiemērotām ēkām. Atsavinot tās privātajam sektoram, iespējams rast tām jaunu vērtību un pielietojumu. Savukārt izmantojot lietderīgi pārdošanā gūtos ienākumus, spējam atjaunojot vēsturisko mantojumu statusu ieguvušos īpašumus, kā arī veidojam mūsdienīgus un energoefektīvus birojus, ilgtermiņā ietaupot ievērojamus līdzekļus valsts budžetā un vēl vairāk veicinot valsts nekustamo īpašumu portfeļa sakārtošanu,” norāda VNĪ valdes loceklis Andris Vārna. 

50% no īpašumu atsavināšanas ieņēmumiem novirzīti būvdarbu un citu uzlabojumu veikšanai kopumā 37 valsts pārvaldes funkciju veikšanai nozīmīgos objektos visā Latvijā. Provizoriskā kopējā ieguldījumu summa ir aptuveni 4,7 miljonu eiro apmērā un lielākie objekti, kuros veikti ieguldījumi ir prototipēšanas darbnīcas “Riga Makerspace” izveide, Latvijas nacionālās operas un baleta skatuves mākslu dekorāciju darbnīcu un mēģinājuma zāļu kompleksa izveide, kā arī Bonaventuras muižas uzlabošanas darbi, kurus plānots uzsākt nākamā gada laikā.   

Šī ir daļa no VNI stratēģijas, kas paredz ilgtspējīgu valsts īpašumu pārvaldību, nodrošinot to pielāgošanu mūsdienu vajadzībām un efektīvai izmantošanai. Līdzekļi tiks ieguldīti gan infrastruktūras atjaunošanā, gan ēku modernizācijā un drošības uzlabojumos. Turklāt īpaša uzmanība tiek pievērsta līdzekļu izlietošanai arī citādi noteiktiem mērķiem – atbilstoši mantojuma noteikumiem, likuma noteikumiem vai Ministru kabineta lēmumiem. 

Piemēram, oktobra beigās noslēgts pirkuma līgums par pārdoto ēku Brīvības ielā 68, Rīgā, kur patlaban atrodas Saules aptieka. Ēku septiņu dalībnieku konkurencē par 4,19 miljoniem eiro nosolījusi Saules aptiekas īpašniekam Artūram Belēvičam piederošā SIA Contract Pharma. Īpašums 1940. gadā tika novēlēts valstij ar mērķi atbalstīt Rīgas Valsts tehnikuma (RVT) studentus, un līdz šim īpašuma tīrie ienākumi tika izmantoti tehnikuma audzēkņu atbalstam un mācību līdzekļu papildināšanai, tādēļ no īpašuma pārdošanas iegūtie līdzekļi tiks novirzīti Rīgas Valsts tehnikuma atbalstam, turpinot īstenot ēkas īpašnieku Jāņa un Līzes Vīrs sākotnējo gribu. 

Savukārt bijušā Maskavas kultūras un biznesa centra izsolē iegūtie līdzekļi tiks ieskaitīti valsts budžetā un vēlāk nodoti Ukrainas iedzīvotāju atbalstam, atbilstoši Saeimas pieņemtajam likumam šī gada 11. janvārī. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI