“Konferences mērķis ir uzsvērt vides pieejamības savstarpējo sasaisti – arhitektūra, pilsētvide un cilvēku uztvere, tieši tāpēc referentu vidū pārstāvēti gan būvniecības un uzraudzības iestāžu, gan Rīgas pašvaldības, gan akadēmiskā sektora pārstāvji. Ar konferenci vēlamies ne tikai atgādināt par universālā dizaina nodrošināšanas nozīmi, bet arī rosināt aktīvu risinājumu meklēšanu šī brīža problēmām. Vides pieejamība nav tikai atsevišķu grupu nepieciešamība, tas ir visas sabiedrības ilgtspējas jautājums, kura pilnveidē ir nepieciešama maksimāli plaša iesaiste,” par konferences ideju stāsta Renārs Griškevičs.
Konferencē aicināti piedalīties organizāciju, izglītības iestāžu, uzņēmumu un valsts institūciju pārstāvji, kā arī ikviens interesents, kurš vēlas gūt plašāku izpratni par pieejamības jautājumiem. Ņemot vērā ierobežoto vietu skaitu, dalībai konferencē jāpiesakās iepriekš līdz 2024. gada 26. novembrim, aizpildot pieteikuma anketu.
Uzsverot labās prakses piemērus citās valstīs un tēmas aktualitāti Eiropā, konferences sākumā ar pieredzes stāstiem dalīsies Kembridžas universitātes pasniedzēji Kim Hutton un Matteo Zallio. Savukārt, par Igaunijas pieredzi, nosakot vides pieejamības uzraudzības funkcijas, vairāk pastāstīs Igaunijas Patērētāju tiesību aizsardzības un tehniskās regulēšanas iestādes galvenā ēku pieejamības speciāliste Käthriin Lilp.
“Viens no būtiskiem faktoriem, lai cilvēki ar invaliditāti dzīvotu sabiedrībā līdzvērtīgi, ir pieejamas vides veidošana. Šoreiz konferencē runāsim par uzraudzību un kontroli. Kādai ir jābūt sistēmai Latvijā, lai izveidotā vide, ēkas un objekti būtu droši ikvienam cilvēkam, neatkarīgi no viņa invaliditātes vai kādām citām problēmām? Pieejamas vides nodrošināšana nav kādas īpašas grupas speciālās prasības, tā ir ikdienas nepieciešamība cilvēkiem ar invaliditāti, jaunajiem vecākiem, cilvēkiem ar īslaicīgu invaliditāti. Patiesību sakot, tā ir nepieciešama vairāk nekā 85% sabiedrības,” konferences aktualitāti uzsver invalīdu un viņu draugu apvienības “Apeirons” valdes loceklis Ivars Balodis.
Konferences referentu vidū būs pārstāvēti VNĪ, "Apeirons", BVKB, Rīgas pašvaldības un RTU eksperti, kuri apskatīs aktuālo pieejamības situāciju Latvijā, ilgtspējīgas būvniecības piemērus un publisko ēku pieejamību. Tiks pārrunāti arī ielu telpas pieejamības vadlīniju jaunumi un izglītības loma iekļaujošas sabiedrības veidošanā. Konferences noslēgumā norisināsies paneļdiskusija “Universālais dizains: likumdošana, politika un sadarbība”. Konferenci moderēs TV un radio raidījumu vadītāja Ilze Dobele.
RTU rektors Tālis Juhna norāda: "Latviju vērtīgu dara tās cilvēki – izglītoti, zinoši, brīvi radoši. Kvalitatīvas izglītības pieejamība ir priekšnosacījums gan Latvijas cilvēku, gan visas valsts izaugsmei. Tāpēc Rīgas Tehniskā universitāte dara visu iespējamo, lai studiju un pētniecības vidi padarītu pieejamu ikvienam. Arī izglītojot topošos arhitektus, dizainerus un inženierus, īpašu uzmanību pievēršam universālā dizaina tematikai, jo viņi būs tie, kas veidos vidi, kurā nākotnē dzīvosim."
Konference tiek organizēta, atzīmējot Starptautisko cilvēku ar invaliditāti dienu. Šī diena ne tikai aktualizē cilvēku ar funkcionāliem traucējumiem ikdienas problēmas, bet arī aicina iesaistīties un rīkoties, lai vienlīdzīgas iespējas tiktu nodrošinātas visiem.