“Pasaules līmeņa medicīnas studijas ir viens no klasiskās universitātes stūrakmeņiem, tāpat kā kvalitatīvas un mūsdienīgas veselības aprūpes nodrošināšana ikvienam iedzīvotājam ir viens no attīstītas valsts uzdevumiem. Vesels un izglītots cilvēks ir mūsu kā sabiedrības augstākais mērķis. Tāpēc ceru, ka šī investīcija rezultēsies daudz talantīgu veselības aprūpes speciālistu sagatavošanā, kas nodrošinās veselīgas un ilgtspējīgas Latvijas veidošanu,” uzsver LU rektors profesors Gundars Bērziņš.
Jaunatklātais studiju centrs ievērojami uzlabos kvalitatīvu klīnisko apmācību aptuveni 420 MDZF ārstniecības studiju programmas studentiem, kuri apgūst praktiskās darba iemaņas veselības aprūpes iestādēs. Klīnisko studiju bāzi izmantos arī vairāk nekā 450 māszinību studiju programmas studenti.
“Jaunā klīnisko studiju bāze ir stratēģiska investīcija Latvijas medicīnas izglītībā, kas dos iespēju studentiem mācīties un praktizēt slimnīcas vidē. Šī infrastruktūra ir nozīmīgs solis, kas stiprinās ne vien topošo mediķu profesionālās prasmes, bet arī veicinās kopīgu atbildību par kvalitatīvu ārstniecības procesu un zināšanu pārnesi, tādējādi sekmējot izcilību Latvijas medicīnā un veidojot stabilu pamatu ilgtspējīgai sabiedrības veselībai,” saka LU profesors un PSKUS ķirurgs Pēteris Stradiņš.
Ņemot vērā pieaugošo pieprasījumu pēc kvalificētiem speciālistiem un medicīnas programmu augošo popularitāti, tiek prognozēts, ka turpmākajos piecos gados studentu skaits medicīnas jomā palielināsies par 30%, kas attiecīgi pieprasīs vēl plašākas un modernākas apmācību telpas.
LU MDZF dekāns Kristaps Jaudzems uzsver: “Šis projekts ir būtisks solis Latvijas veselības aprūpes nākotnei – jaunās telpas nodrošinās mūsdienīgu vidi studentiem, lai praktiskā klīniskā apmācība noritētu pēc augstākajiem standartiem un tiktu pilnveidota nākamo veselības aprūpes speciālistu profesionālā sagatavotība.”
Projekts īstenots, rekonstruējot PSKUS 10. korpusu – vēsturisko ēku, kuru projektējis izcilais Rīgas arhitekts Reinholds Georgs Šmēlings (1840–1917), pazīstams ar savu sarkano ķieģeļu arhitektūras stilu, kas Rīgā redzams daudzos skolu, slimnīcu un kultūras iestāžu ēku projektos. Saglabājot ēkas vēsturisko nozīmi, rekonstrukcijas laikā veikts tās kapitālais remonts, tostarp jumta atjaunošana, jaunu inženiersistēmu izbūve un pilnīga iekštelpu renovācija, kas ietver arī infrastruktūru cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Projekta kopējās izmaksas ir 2,11 milj. EUR, tai skaitā 1,4 milj. EUR LU finansējums un piesaistītais ERAF finansējums – 0,79 milj. EUR.
LU attīstības stratēģija un klīniskās apmācības nepieciešamība
LU ilgtermiņa attīstības projekti ietver studiju un pētniecības bāzu izveidi visās klīniskajās universitāšu slimnīcās Latvijā, lai nodrošinātu augstas kvalitātes medicīnas studijas, kas būtiski uzlabos speciālistu pieejamību un kvalitāti Latvijas veselības aprūpes sistēmā. Darbs pie līdzīgu klīnisko bāzu izveides norit arī Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (RAKUS) un Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS).