Mācību kursa atklāšanā, tā uzsverot kursa starptautisko nozīmi, piedalījās Kanādas vēstnieks Latvijā Braiens Svorks (Brian Szwarc), Latvijas Aizsardzības ministrijas Kiberdrošības politikas departamenta direktors Edgars Kiukucāns, CERT.LV vadītājas vietnieks un tehniskais direktors Varis Teivāns un Valsts policijas koledžas direktora vietniece Anita Fišere. Uzrunājot klātesošos, V. Teivāns uzsvēra:
"Šis mācību kurss ir Latvijas un Kanādas kiberdrošības komandu daudzu stundu sadarbības rezultāts. Kopā mēs esam radījuši materiālu, kas ne tikai stiprinās mūsu pašu aizsardzības spējas, bet arī kalpos par paraugu citiem."
Latvijas pieredze un vadošā loma
Mācību materiāls izstrādāts, balstoties uz Latvijas un Kanādas sadarbībā īstenotajām draudu medību operācijām pēdējo divu gadu laikā. Šajā laikā CERT.LV īstenotās operācijas, kuru tvērumā analizētas vairāk nekā 140 000 gala iekārtu vairāk nekā 30 organizācijās, ir nostiprinājušas Latvijas kā līderes pozīcijas kiberdrošības draudu medību jomā Eiropas Savienībā.
Draudu medības – proaktīva kiberuzbrucēju meklēšana organizāciju infrastruktūrā – ir būtisks process, lai stiprinātu pakalpojumu kibernoturību. Tās palīdz atklāt gan nepilnības pārvaldībā, gan potenciālus draudus, piemēram, ļaunatūru vai spiegprogrammatūru.
Unikāla apmācību programma un starptautiska sadarbība
Trīs dienu kursa ietvaros dalībnieki apguva draudu medību metodes un rīkus, ko praksē pārbaudījušas un identificējušas kā labo praksi CERT.LV un Kanādas Bruņoto spēku kiberpavēlniecība. Kursu pasniedza lektori no Latvijas un Kanādas, un tajās piedalījās 20 starptautiski kiberdrošības eksperti no dažādām NATO dalībvalstīm.
Mācības norisinājās Valsts policijas koledžas Izmeklētāju mācību centrā, kur pieejamā augstas kvalitātes IKT infrastruktūra būtiski veicināja veiksmīgu kursa norisi. Sadarbību atbalstīja arī NATO apvienotais Kiberaizsardzības izcilības centrs (NATO CCDCOE), norādot uz šī kursa nozīmīgumu aliansei kopumā.
Nākotnes plāni
Pēc veiksmīgā pilotprojekta kursa norises plānots pilnveidot kursa programmu un mācību materiālus, tostarp turpināt darbu pie Draudu medību rokasgrāmatas (Threat Hunt Playbook). Šādu kursu nākotnē plānots piedāvāt arī citu valstu partneriem, jo interese par Latvijas un Kanādas kopīgo pieeju draudu medību īstenošanā ir liela.
Latvijas spēja radīt šādu mācību kursu apliecina valsts vadošo lomu kiberdrošības jomā un tās nozīmi starptautiskā sadarbībā, stiprinot kolektīvo aizsardzību un noturību pret kiberapdraudējumiem.