Foruma atklāšanā uzstājās brīvprātīgie Māra Lāss, Sofija Bondarenko, Fricis Alliks, Voldemārs Lapa un Alīna Beitane, kuri darbojās projektā “Kultūrvēsturiskais mantojums visiem”. Projektā tika apsekoti dažādi arhitektūras objekti. Projekta laikā apmācīti brīvprātīgie apsekoja valsts nozīmes aizsardzībā esošus arhitektūras objektus. Dati par pieejamajiem un daļēji pieejamajiem objektiem apkopoti un iekļauti digitālajā ceļvedī mapeirons.eu. Kopumā tika apsekoti 180 arhitektūras objekti, un secināts, ka 24 objekti ir pieejami, 44 - daļēji pieejami, bet 108 – nepieejami.
Foruma dalībnieki apskatīja izplatītākos pieejamības mītus un analizēja praktiskos risinājumus, lai padarītu kultūras mantojumu pieejamu visiem. Foruma dalībnieki akcentēja arī tehnoloģisko risinājumu nozīmi, lai ēku pieejamības uzlabošanas procesā izmantotu mūsdienīgas metodes.
“Eiropas Savienības griezumā Latvija nav ne starp sliktākajiem, ne starp labākajiem. Jāturpina rīkoties un strādāt, lai veidotu pieejamāku vidi,” uzsvēra Eiropas Pieejamības resursu centra “Accessible EU” nacionālā eksperte Daina Podziņa. D. Podziņa iepazīstināja foruma dalībniekus ar Accessible EU darbību un mērķiem. Accessible EU darbojas kā pieejamības resursu centrs, kas koordinē un atbalsta pieejamības politikas īstenošanu dažādās jomās, ieskaitot vidi, transportu, informāciju un komunikāciju. Forums sniedza platformu dalībniekiem ar unikālu pieredzi, tostarp arhitektūras, dizaina un kultūras mantojuma pieejamības speciālistiem. Diskusijas dalībnieki uzsvēra starpnozaru sadarbības nepieciešamību. Īpaša uzmanība tika pievērsta arī konkrētiem ārējās un iekšējās pieejamības aspektiem, piemēram, ārējo norāžu skaidrībai un drošības prasību ievērošanai. Diskusijas rezultāti kalpos kā pamats turpmākiem uzlabojumiem, lai arvien vairāk vēsturisko objektu kļūtu pieejami ikvienam. Foruma dalībnieku atzinību izpelnījās nesen atjaunotā Mapeirons mājaslapa, kas kalpo kā svarīgs resurss, kurā pieejama informācija par pieejamiem objektiem gan Latvijā, gan citur. Šis digitālais ceļvedis sniedz iespēju ātri un viegli atrast aktuālu informāciju, palīdzot cilvēkiem ar invaliditāti plānot savus apmeklējumus un baudīt kultūras mantojumu.
Pasākums noslēdzās ar apbalvošanu. Balvas saņēma kultūrvēsturiskie objekti, kas izceļas ar inovatīviem pieejamības risinājumiem un kalpo par iedvesmu kultūras mantojuma pieejamības veicināšanā.
- Nominācijā “Leģendas bez barjerām” balvu ieguva Daugavpils cietoksnis
- Nominācijā “Aicinājums” balvu ieguva Liepājas 17.-19. gs. interjera muzejs “Hoijeres kundzes viesu nams”
- Nominācijā “Uzdrīkstēšanās” balvu ieguva Muzejs “De Woldemer”
- Nominācijā “Laikmeta tilts” balvu ieguva Dobeles Livonijas ordeņa pils
- Nominācijā “Par spīti visam” balvu ieguva Ēku ansamblis “Trīs brāļi”
- Nominācijā “Voldemāra Lapas speciālbalva” balvu ieguva Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
- Nominācijā “Cepuri nost” balvu ieguva Kafijas namiņš “Ie-pauzē