Ministre Inga Bērziņa: “ Šodien mēs runājam ne tikai par 5G ieviešanu un 6G attīstību, bet arī par jaunu domāšanas veidu jaunā savienojamības laikmetā un ekonomikā kopumā, tostarp par Mākslīgā intelekta sistēmu izmantošanu, iesaistīšanos globālā sadarbībā un videi draudzīgu procesu veicināšanā. Inovācijas, savienojamība, uzticama digitālā vide, digitālās prasmes, kā arī Mākslīgā intelekta un kvantu tehnoloģiju plaša izmantošana ir mūsu valsts digitālās attīstības prioritātes. 5G Techritory forums paplašina mūsu perspektīvu gan valsts, gan starptautiskā līmenī.”
Konferences pirmajā dienā ministrijas Valsts sekretāra vietnieks digitālās transformācijas jomā Gatis Ozols piedalījās VARAM organizētajā diskusiju panelī "E-identitātes inovācijas: drošu digitālo maku izveide ES pilsoņiem," kurā piedalījās pārstāvji arī no Lietuvas, Igaunijas un Beļģijas. Diskusijā tika apspriesta digitālā maka ieviešana – mobilā aplikācija, ar kuru iedzīvotāji varēs droši, ātri un ērti apliecināt savu identitāti digitālajā vidē. Tāpat arī interesenti tika iepazīstināti ar programmas “Digitālā Eiropa” NOBID pilotprojekta progresu. Pilotprojekta ietvaros jau tagad notiek dažādu Eiropas digitālās identitātes maku lietojumu gadījumu testēšana, kas nodrošinās efektīvāku nacionālo maku ieviešanu.
Tāpat konferences laikā notika vairākas svarīgas tikšanās, tai skaitā ar Vācijas Digitālās un datu politikas direktorāta vadītāju Bendžaminu Brāki, ar kuru tika pārrunātas Latvijas un Vācijas sadarbības iespējas digitālajā jomā un tika panākta vienošanās attīstīt sadarbību MI jomā, atbalstot uzņēmumus, kas savos produktos un risinājumos ieviestu MI risinājumus. Gatis Ozols arī piedalījās LIAA organizētajā MI diskusijā ar globālajiem tehnoloģiju uzņēmumiem, kur iepzīstināja ar MI centra konceptu un diskutēja par valsts pārvaldes lomu sadarbības veicināšanā.
Ministre Inga Bērziņa ar runu atklāja konferences otro dienu, uzrunājot klātesošos par digitālo tehnoloģiju attīstības nozīmi nākotnes sabiedrībā. Savā runā ministre uzsvēra 5G un 6G tehnoloģiju lomu drošas digitālās ekosistēmas veidošanā, vienlaicīgi norādot uz nepieciešamību nacionālā līmenī attīstīt sakaru infrastruktūru un nepārtrauktu 5G pārklājumu. Tāpat ministre izcēla inovāciju nozīmi ilgtspējīgas ekonomikas attīstībā un sabiedrības drošībā, uzsverot, drošu tīklu, datu un kvantu tehnoloģiju nozīmi uzticamas datu ekonomikas un digitālās sabiedrības veidošanā. Ministre aicināja aplūkot tehnoloģiju iespējas un riskus, vienlaikus izceļot nepieciešamību pēc uzticamas un drošas digitālās vides veidošanas sadarbībā starp valdībām, tehnoloģiju uzņēmumiem un sabiedrību.
Diskusijās tika apspriesta 6G savienojamības ietekme uz sabiedrību un industrijām, kā arī Eiropas līderība 6G laikmetā, ievērojot ilgtspējības un drošības vērtības. Tika izcelti arī jaunākie kvantu tehnoloģiju sasniegumi un Eiropas valstu ieguldījums globālajā kvantu pētniecībā un inovācijās. Konference pulcēja vairāk nekā 600 ekspertu, politikas veidotāju un tehnoloģiju līderu no visas Eiropas, lai diskutētu par mūsdienu izaicinājumiem un iespējām 5G un digitālās identitātes jomā.
5G Techritory 2024 ir Eiropas vadošais 5G ekosistēmas forums, kas šogad notika septīto gadu un to organizēja VAS Elektroniskie sakari sadarbībā ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru, VARAM un Starptautisko telekomunikāciju apvienību. Foruma stratēģiskais partneris ir Latvijas Mobilais Telefons un to atbalsta Ziemeļvalstu ministru padome un Eiropas Reģionālās attīstības fonds.