“Centrs MARTA” iepazīstināja ar pirmajiem rezultātiem projektā, kura ietvaros no 2024.-2026. gadam plānots nodrošināt apmēram 100 dalībniekiem mācības ”Uz vardarbībā cietušā vajadzībām vērsta pieeja tieslietu sistēmā”. Šogad no aprīļa līdz jūnijam jau ir notikušas mācības pirmajai pilotgrupai, kurā mācījās 14 tiesneši, 4 prokurori un 3 izmeklētāji, kas ļoti pozitīvi novērtēja mācību saturu un tā aktualitāti savā darbā. Nākamā grupa mācības ”Uz vardarbībā cietušā vajadzībām vērsta pieeja tieslietu sistēmā” uzsāks 22. novembrī.
Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere norāda: “Mācību ietvaros tiek apskatītas tēmas par vardarbības psiholoģiskajiem un sociālajiem cēloņiem, fizioloģisko un psiholoģisko ietekmi uz cietušo, par mītu un aizspriedumu ietekmi uz liecinieku un pierādījumu uzticamības izvērtēšanu. Tāpat mācību dalībnieki apgūst vērtīgas, “Centrs MARTA” reālajā pieredzē balstītas nianses par darbu ar cietušajiem, lieciniekiem, vardarbības veicējiem un sarežģītiem klientiem. Svarīgi ir arī tas, lai tiesībsargājošo institūciju darbinieki saprastu, kāpēc vardarbībā cietušais kādā situācijā rīkojas tā vai citādi, lai palīdzētu cietušajam izrauties no vardarbības. Dzirdam ļoti labas atsauksmes no tiesnešiem par mācībām. Jau šobrīd visas piedāvātās vietas uz nākamo grupu ir rezervētas.”
“Centrs MARTA” vadītāja Iluta Lāce skaidro: “”Centrs MARTA” vienmēr ir uzsvēris, cik nozīmīga ir vienota izpratne tiesībsargājošo institūciju pārstāvjiem par vardarbības problemātiku, un jo īpaši vardarbību tuvās attiecībās, ar dzimumu saistītu vardarbību. Augsti novērtējam sniegto iespēju nodot savu 24 gadu praksē gūto pieredzi un zināšanas tiesnešiem, prokuroriem un policistiem šo apmācību cikla ietvarā, kuru īstenojām sadarbībā ar Skalbēm, Dardedzi, Mācību centru MKB. Apmācībās bija virkne interaktīvu uzdevumu ar reāliem organizāciju redzeslokā nonākušiem gadījumiem, kā arī vērtīgu diskusiju. Mācību dalībnieki atzina, ka guvuši jaunas zināšanas un vērtīgus ieskatus darbā ar cietušajiem no vardarbības, izpratni, kā piedzīvotā vardarbība ietekmē cietušo un viņu spēju iestāties par sevi, savām tiesībām. Mācības sekmēja arī izprast dažādus dzimumu stereotipus, aizspriedumus, kas kavē efektīvi nodrošināt cietušo aizstāvību un vardarbības veicēju saukšanu pie atbildības.”