Projekts Green4HEAT koncentrēsies uz vairākiem būtiskiem uzdevumiem. Nozīmīgākais no tiem būs izveidotā reģionālā darba grupa, kurai pievienoties tiks aicinātas VPR pašvaldības, to energopārvaldnieki, kapitālsabiedrības un siltumapgādes uzņēmumi. Šo speciālistu pieredze un zināšanas būs būtiskas, lai izvērtētu Vidzemes potenciālu pāriet uz zemas temperatūras siltumtīkliem un kartētu tās teritorijas Vidzemē, kurās ir vislielākais potenciāls pārejai uz 4. un 5. paaudzes siltumapgādi. Turklāt Green4HEAT projektā kopā ar reģionālo darba grupu tiks apskatītas labās prakses, kā izveidot iedzīvotāju iniciatīvas siltumapgādes enerģijas kopienu izveidei. Kā arī tiks veikta izpēte, kā paātrināt ilgtspējīgu tehnoloģiju ieviešanu, pieņemot videi draudzīgus uzņēmējdarbības modeļus siltumapgādē un dzesēšanā.
Vidzemes plānošanas reģionam ir nozīmīga loma projektā. VPR vadīs tematisko pētījumu par politikas virzītājspēkiem aprites ekonomikas koncepciju ieviešanai siltumapgādē un dzesēšanā. Šis pētījums palīdzēs identificēt labākās prakses un politikas instrumentus, kas veicina ilgtspējīgu enerģijas risinājumu ieviešanu. Turklāt VPR organizēs starpreģionu semināru par zemas temperatūras siltumtīkliem, pulcējot ekspertus no visas Eiropas, lai dalītos zināšanās un pieredzē.
Vidzemes plānošanas reģiona projektu vadītāja Baiba Šelkovska uzsver: “Vidzemes reģionam ir pieredze zemas temperatūras siltumapgādes izpētē, kopā ar Gulbenes novada pašvaldību un Rīgas Tehnisko Universitāti strādājot projektā “LowTEMP”. Tā laikā Vidzemē tika ieviesti divi pilotprojekti – Beļavas ciemā izbūvēta daudz efektīvāka katlu māja ar iespējām nodrošināt zemas temperatūras centralizēto siltumapgādi ēkām, kas atjaunotas. Otrs pilotprojekts noritēja Alūksnē bērnudārzā, kur esošo siltumapgādes sistēmu modernizēja ar iespējām samazināt siltumnesēja temperatūru. Green4HEAT projekts ļaus turpināt vairāk izzināt Vidzemes reģiona potenciālu ne tikai pārejai uz ilgtspējīgāku siltumapgādi, bet arī veicināt dzesēšanas risinājumu ieviešanu, kas kļūst aizvien aktuālāk arī Latvijas vasarās.”
Projekts Green4HEAT ir cieši saistīts ar Vidzemes plānošanas reģiona ilgtermiņa attīstības redzējumu un mērķiem. Vidzemes plānošanas reģiona Ilgtspējīgas attīstības stratēģija 2030 un Attīstības programma 2027 uzsver nepieciešamību veicināt ilgtspējīgu un efektīvu resursu izmantošanu, kā arī pāreju uz zema oglekļa ekonomiku. Projekta rezultāti tiks integrēti VPR reģionālās attīstības plānošanas dokumentos, nodrošinot, ka iegūtās zināšanas un labā prakse tiek ilgtermiņā iestrādāta mūsu politikās un rīcības plānos.
Projekts “Zaļo apkures un dzesēšanas risinājumu ieviešanas paātrināšana ES teritorijās” (Green4HEAT) tiek īstenots Interreg Europe pārrobežu sadarbības programmas no 2021. līdz 2027. gadam ietvaros. Tā mērķis ir atbalstīt iesaistīto reģionu centienus nodrošināt ilgtspējīgu centralizēto siltumapgādi un dzesēšanas risinājumu ieviešanu, uzmanību pievēršot teritorijas ilgtspējīgai attīstībai, samazinot SEG emisijas un nodrošinot atjaunīgo energoresursu integrēšanu. Aicinām sekot līdzi projekta aktivitātēm VPR tīmekļa vietnē www.vidzeme.lv un sociālajos tīklos – Facebook un LinkedIn.
Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Vidzemes plānošanas reģions un tā nevar tikt izmantota, lai atspoguļotu Eiropas Savienības uzskatus.