DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
21. jūnijā, 2024
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ekonomika

Ražotāju cenu līmenis gada laikā samazinājās par 3,3%

2024. gada maijā, salīdzinot ar 2023. gada maiju, vidējais ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā samazinājās par 3,3%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenu līmenis samazinājās par 6,1%, eksportētajai produkcijai – par 0,5%. Eksportam uz eirozonas valstīm cenas saruka par 1,6%, savukārt eksportam uz ārpus eirozonas valstīm cenu līmenis palielinājās par 0,4%.

Ražotāju cenu līmeni gada laikā visvairāk ietekmēja cenu samazinājums elektroenerģijas, gāzes apgādes, siltumapgādes un gaisa kondicionēšanas nozarē, kā arī koksnes, koka un korķa izstrādājumu (izņemot mēbeles) ražošanā.

2024. gada maijā, salīdzinot ar aprīli, ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā palielinājās par 0,4 %. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenu līmenis palielinājās par 0,4 %, eksportētajai produkcijai – par 0,3 %. Eksportam uz eirozonas valstīm cenu līmenis palielinājās par 0,2 %, eksportam uz ārpus eirozonas valstīm – par 0,3 %.

Paaugstinoša ietekme uz kopējo ražotāju cenu līmeni mēneša laikā bija cenu pieaugumam elektroenerģijas tirdzniecībā un ražošanā, gāzes apgādē, kā arī koksnes, koka un korķa izstrādājumu (izņemot mēbeles) ražošanā. Pazeminoša ietekme bija cenu samazinājumam siltumapgādē.

Ražotāju cenu pārmaiņas 2024. gada maijā

(procentos)

 

Cenu pārmaiņas
2024. gada maijā,
salīdzinot ar

2024. gada
aprīli

2023. gada
maiju

Visa rūpniecības produkcija

0,4

-3,3

Ieguves rūpniecība un karjeru izstrāde

0,9

-2,8

Apstrādes rūpniecība

0,2

-0,9

Elektroenerģija, gāzes apgāde, siltumapgāde un gaisa kondicionēšana

1,1

-14,0

Ūdens apgāde; notekūdeņu, atkritumu apsaimniekošana un sanācija

0,3

0,8

Vietējā tirgū realizētā produkcija

0,4

-6,1

Ieguves rūpniecība un karjeru izstrāde

-0,2

-0,4

Apstrādes rūpniecība

0,1

-2,0

Elektroenerģija, gāzes apgāde, siltumapgāde un gaisa kondicionēšana

1,1

-14,0

Ūdens apgāde; notekūdeņu, atkritumu apsaimniekošana un sanācija

0,2

1,5

Eksportētā produkcija

0,3

-0,5

Ieguves rūpniecība un karjeru izstrāde

1,5

-4,2

Apstrādes rūpniecība

0,2

-0,3

Ūdens apgāde; notekūdeņu, atkritumu apsaimniekošana un sanācija

4,1

-7,9

Informācija par ražotāju cenu pārmaiņām rūpniecībā 2024. gada jūnijā tiks publicēta 19. jūlijā.

Metodoloģiskā informācija

Ražotāju cenu indekss rūpniecībā ir īstermiņa statistikas rādītājs, kas raksturo rūpniecības produkcijas un pakalpojumu cenu pārmaiņas noteiktā laika periodā.

Lai novērtētu, cik lielā mērā noteikta nozare ietekmē kopējo ražotāju cenu indeksu rūpniecībā, jeb kāds ir šīs nozares ieguldījums kopējā ražotāju cenu indeksā rūpniecībā, tiek veikts ietekmes aprēķins. Nozares ar nelielām cenu pārmaiņām, bet lielu īpatsvaru indeksā, kopējo ražotāju cenu indeksu rūpniecībā var ietekmēt vairāk nekā nozares ar nelielu īpatsvaru indeksā, bet lielām cenu pārmaiņām.

Šogad informāciju par ražotāju cenām rūpniecībā sniedz vairāk kā  600 uzņēmumu. Ražotāju cenu indeksa rūpniecībā aprēķinos papildus izmanto arī Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas apstiprinātos tarifus atsevišķiem pakalpojumiem un uzņēmumiem. Indeksa aprēķinos tiek izmantotas vairāk kā 2,5 tūkstoši cenu, no tām ap 1,4 tūkstoši par vietējā tirgū un vairāk kā 1,1 tūkstotis par eksporta tirgos realizēto produkciju un rūpnieciskajiem pakalpojumiem.

Plašāka informācija par ražotāju cenu indeksu rūpniecībā pieejama oficiālās statistikas portāla sadaļā “Aprakstošie metadati”.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI