DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
11. jūnijā, 2024
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vide

Pēc pārbaužu veikšanas visos Latvijas atkritumu poligonos VVD secina – nešķiroto un apglabāto atkritumu īpatsvars joprojām ir liels 

Valsts vides dienests (VVD), ar mērķi vērtēt Latvijā esošo atkritumu poligonu darbību atbilstību vides prasībām un īstenot vienotu pieeju atļauju kontrolē visās VVD reģionālajās vides pārvaldēs, 2023. gadā veicis pārbaudes visos desmit cieto sadzīves atkritumu poligonos. Kā liecina pārbaužu rezultāti, joprojām apglabāto atkritumu īpatsvars pret poligonā pieņemtajiem atkritumiem saglabājās būtiskā apjomā, t.i. - 47,3%.

Tostarp poligonos nonāk un tiek apglabāts ievērojams daudzums iepakojuma materiāla, kas būtu derīgs otrreizējai pārstrādei. 2022. gadā poligonos apglabāti 2,27 % iepakojuma materiāla no kopējā apglabāto atkritumu apjoma. Vienlaikus Eiropas Savienība ir noteikusi, ka 2035. gadā apglabāt drīkstēs tikai 10 % no sadzīvē radītajiem atkritumiem, ko Latvija ir izvirzījusi kā vienu no sasniedzamajiem mērķiem Atkritumu apsaimniekošanas valsts plānā 2021. – 2028. gadam. 

Šī gada 6. jūnijā, VVD tikās ar Latvijas Atkritumu saimniecības uzņēmumu asociāciju (LASUA) un tikšanās laikā LASUA biedri tika iepazīstināti ar VVD cieto sadzīves atkritumu poligonu pārbaužu rezultātiem 2023. gadā un turpmāk plānotajām rīcībām, kā arī tika apspriestas iespējamās normatīvo aktu izmaiņas attiecībā uz tehniskā komposta sagatavošanas prasībām poligonā. 

Šādi VVD pārbaudes poligonos veica pirmo reizi un attiecīgi to veikšanas mērķis bija konstatēt esošo situāciju, izmantojot vienotu pieeju pārbaužu veikšanā. Vienlaikus pārbaužu rezultāti tiks izmantoti turpmāko sarunu vešanā ar operatoriem, lai nodrošinātu efektīvu un vides prasībām atbilstošu poligonu darbību.  

Pēc veiktajām pārbaudēm identificēti vairāki problēmjautājumi poligonu darbībā saistībā ar tehniskā komposta izmantošanu, infiltrāta apsaimniekošanu, virszemes un pazemes ūdeņu monitoringu, datu kvalitāti u.c. 

Lai tos risinātu, VVD sadarbībā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju ir nodefinējusi turpmākos darbības virzienus un ieteikumus, kā arī priekšlikumus izmaiņām normatīvajos aktos. 

VVD, sākot ar š.g. jūniju, trīs mēnešu laikposmā organizēs tikšanos ar visiem poligoniem un atbildīgajām institūcijām (pašvaldībām), prezentējot 2023. gada poligonu pārbaužu rezultātus, veicinot diskusiju ar reģionālo atkritumu apsaimniekošanas centriem, lai nodrošinātu esošās situācijas uzlabošanos un valsts noteikto atkritumu apsaimniekošanas mērķu sasniegšanu. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI