DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
22. maijā, 2024
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Valsts pārvalde

Saeimas priekšsēdētāja Daiga Mieriņa atklāj Jūlijam Straumem veltīto izstādi Baku

2024. gada 21. maijā Baku, Azerbaidžānas Nacionālajā vēstures muzejā, tika atklāta izstāde “Jūlijs Straume – 150. Ornaments cauri kultūrām (Ornaments through cultures)” un notika prezentācija par Latvijas kultūras un Jūlija Straumes nemateriālo mantojumu Kaukāzā un Azerbaidžānā.

Pasākumā tiek rīkots, atzīmējot lietišķās mākslas meistara Jūlija Straumes 150. gadadienu, kurš 16 ražīgus darba gadus ir dzīvojis Kaukāza reģiona valstīs, tostarp arī Azerbaidžānā.

Izstādi atklāja Latvijas Republikas Saeimas priekšsēdētāja Daiga Mieriņa, kura no 18. līdz 22. maijam uzturējās oficiālā vizītē Azerbaidžānā.

“Jūlija Straumes un citu latviešu mākslinieku, mūziķu un rakstnieku stāsti stiprina un bagātina mūsu attiecības, ļauj mums caur kultūru dziļāk iepazīt un saprast vienam otru. Jo kultūra tik ļoti atklāj mūsu identitāti, mūsu tautas kodolu,“ uzrunā teica Saeimas priekšsēdētāja.

Viņa uzsvēra: “Tā ir vērtība pati par sevi, kuru vēlamies daudzināt un stiprināt. Izpratne un savstarpējā cieņa, dialogs, līdztiesība, brīvība kā vērtība, robežu neaizskaramība, miera veicināšana, tiesiskums, atbildība – tie ir principi, uz kuriem balstām starpvalstu attiecības un veidojam savu ārpolitiku. Kā mazai valstij šie principi un cieņa pret starptautiskajām tiesībām ir īpaši svarīga. Tādēļ uz šiem pašiem principiem vēlamies balstīt savu darbu ANO Drošības padomē, kur ceram pirmo reizi tikt ievēlēti nākamgad”.

Prezentācija un izstāde veidota, lai padziļinātu Latvijas atpazīstamību un rādītu Latviju kā ilgtspējīgu, ANO darbības principiem uzticīgu valsti ar labu praksi un pienesumu ne tikai Latvijas-Azerbaidžānas divpusējām attiecībām, bet arī starptautiskajai sabiedrībai.

Pasākumā piedalījās Azerbaidžānas parlamenta deputāti, diplomātiskā korpusa, Latvijas diasporas, kā arī mediju pārstāvji. Prezentāciju un izstādi rīko Latvijas vēstniecība Azerbaidžānā sadarbībā ar Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeju, Gulbenes novada un vēstures muzeju, Latvijas Valsts arhīvu, Druvienas veco skolu–muzeju, Radošo apvienību “Piektā māja”, Azerbaidžānas prof. Dr. Kubru Alijevu un pētnieku Fuadu Ahundovu. Projekta dizainu sagatavoja Azerbaidžānas nopelniem bagātā māksliniece Sabina Šihlinskaja.

Latvija un Azerbaidžāna šogad atzīmē diplomātisko attiecību 30.gadadienu, taču abu tautu saikne sniedzas tālākā vēsturē – pirms 100 gadiem un vairāk. Kaukāzs ir bijis iedvesmas avots daudziem latviešiem, un vairāki mūsu kultūrā nozīmīgi rakstnieki un mākslinieki ievērojamu laiku ir pavadījuši Azerbaidžānā.

Jūlija Straumes darbi šodien ir nozīmīgs Latvijas kultūras mantojums Azerbaidžānā. Un vienlaikus viņa vēlākajā radošajā darbā Latvijā ir redzama Dienvidkaukāza valstu un Azerbaidžānas kultūras ietekme.

J. Straumem veltītā izstāde muzejā būs redzama no 22. maija līdz 21. jūnijam.

Pasākums tika īstenots publiskās diplomātijas programmā Latvijas kandidatūras ANO Drošības padomes lobija kampaņas atbalstam. Kampaņas mērķis ir nodrošināt Latvijas sekmīgu ievēlēšanu 2025. gada vēlēšanās ANO Drošības padomē uz laiku no 2026. līdz 2027. gadam, kur uz vēlētā locekļa vietu Latvija kandidē pirmo reizi. Tās moto – “Kopā par mieru un noturību”. Dalība ANO Drošības padomē būtu viens no nozīmīgākajiem instrumentiem Latvijas ārpolitisko interešu īstenošanai un aizstāvēšanai, kā arī ļautu vēl vairāk paplašināt Latvijas starptautisko sadarbību, dodot ieguldījumu pasaules mieram un noturībai.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI