DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
17. maijā, 2024
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Veselība

Apspriež diabēta pacientu aprūpes pieejamības problēmas un iespējamos risinājumus 

Šodien, 17.maijā, Veselības ministrijas speciālisti tikās ar  Latvijas Diabēta asociāciju, Latvijas Diabēta Federāciju, Latvijas Endokrinologu asociāciju, Latvijas Māsu biedrību, Sirds veselības veicināšanas aliansi, pacientu pārstāvjiem un speciālistiem no universitātes slimnīcām un ministrijas padotības iestādēm, lai apspriestu diabēta pacientu aprūpes pieejamības problemātiku un iespējamos risinājumus. 

Pēdējos gados 2.tipa cukura diabēta gadījumā pacientiem veikta virkne uzlabojumu: vairāku farmakoterapeitisko zāļu grupām, kā GLP-1, SGLT2 un DPP-4 inhibitoriem un to kombinācijām, atcelti nosacījumi par terapijas nodrošināšanu tikai augsta hipoglikēmiskā riska pacientiem. Līdz ar to medikamenti ir pieejami plašākām pacientu grupām. Tāpat atcelta prasība par  sulfonilurīnvielas  preparātu obligātu lietošanas nepieciešamību terapijas shēmās, kā arī dota iespēja pacientiem ar kardiovaskulāru slimību GLP-1 izrakstīt kombinācijā ar vai bez Metforminum un/vai SGLT2 inhibitoru terapijas. Tādējādi pacientiem tiek nodrošināta  savlaicīgāka terapijas pieejamība atbilstoši vadlīnijām. Paplašināts arī ārstu speciālistu loks, kuri tiesīgi nozīmēt nepieciešamos medikamentus -  SGLT2 un to kombinācijas var izrakstīt arī nefrologs. 

No šī gada paplašināta arī valsts apmaksāta insulīna sūkņu kompensācija jauniešiem no 18 gadu vecuma līdz 24 gadu vecumam. Iepriekš insulīna sūkņu sistēmas tika nodrošinātas tikai bērniem. Turpinās darbs pie tālākiem uzlabojumu plāniem diabēta pacientu ārstniecībā un aprūpē. Turpinās sarunas ar speciālistiem un diabēta pacientu organizācijas pārstāvjiem par prioritārām pieaugušo pacientu grupām, kurām primāri būtu nodrošināmas glikozes monitorēšanas sistēmas un sūkņi turpmākajos gados, t.sk., iesaistot zāļu ražotāju pārstāvjus. Tāpat tiek apspriesti jautājumi par šo medicīnisko ierīču efektīvāko piegādes veidu pacientiem. 

Tikšanās laikā speciālisti uzsvēra kompleksas pieejas nepieciešamību diabēta pacientu ārstniecībā un aprūpē. Sabiedrībā pieaugošā aptaukošanās problemātika ir izaicinājums, kas jārisina gan ar sabiedrības veselību veicinošām profilaktiskām metodēm, gan mērķtiecīgu apmācību, gan arī ārstnieciskām. Arī diabēta pacientu ārstniecībā un aprūpē būtu jāpilnveido gan pacientu apmācība sadzīvot ar slimību un pareizi uzraudzīt savu veselības stāvokli Diabēta apmācības kabinetos un Diabētiskās pēdas aprūpes kabinetos, gan jāpanāk insulīna sūkņu un glikozes monitorēšanas sistēmu apmaksa prioritāri 1.tipa diabēta pacientiem.  

Veselības ministrijas speciālisti apliecināja, ka, sagatavojot veselības nozares prioritāros pasākumus nākamā gada valsts budžetam, ņems vērā arī diabēta pacientu vajadzības. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI