"Rīgas otrajā civilās aizsardzības seminārā no jomas vadošajiem ekspertiem dzirdējām tiešām vērtīgus padomus, kā neuzķerties uz dezinformācijas āķa un kā efektīvi pasargāt savas ierīces, datus un finanšu līdzekļus no manipulatoru, hakeru un pikšķerētāju piekļuves. Laikā, kad manipulācijas ar informāciju kļūst arvien izsmalcinātākas, arī labi informētiem iedzīvotājiem ir vērts noskatīties šo semināru. Tāpat aicinu visus interesentus savā kalendārā iezīmēt 5. jūniju, kad mūsu nākamajā seminārā informēsim par evakuāciju un personisko drošību ārkārtas situācijās’’ pauž Rīgas domes priekšsēdētāja vietniece Linda Ozola.
’’Nacionālo bruņoto spēku galvenais uzdevums ir valsts aizsardzība, taču mūsu darbs nav iedomājams bez sabiedrības atbalsta un iesaistes. Mūsdienās informācija ir kaujas lauks – būt informētam, zināt kā rīkoties ar saņemto informāciju ir ārkārtīgi būtiski gan savai, gan sabiedrības drošībai un aizsardzībai,’’ uzsver Nacionālo bruņoto spēku Apvienotā štāba Informācijas analīzes un vadības departamenta priekšnieks pulkvedis Māris Tūtins.
Seminārā ’’Informācijas saņemšana un dezinformācijas riski – ieteicamā rīcība, kas pasargā’’ eksperti uzmanību vērsuši izglītojošiem jautājumiem par informācijas ieguves veidiem krīzes situācijās, manipulatīvām metodēm informācijas telpā, kiberdrošību, sniedzot ieskatu arī praktiskos piemēros dezinformācijas jeb viltus ziņu atpazīšanā.
Otrā civilās aizsardzības semināra ekspertu galvenie ieteikumi informācijas ieguvē un tās patiesuma izvērtēšanā:
Informācijas ieguves veidi un kanāli
- Informācijas ieguvē paļaujies uz Latvijas sabiedrisko mediju sniegtajām ziņām;
- Izdzirdot trauksmes sirēnas vai apziņošanu pa skaļruņiem, ieslēdz TV un Radio - Latvijas Televīziju vai Latvijas Radio, internetā seko līdzi informācijai www.lsm.lv;
- Seko līdzi informācijai arī atbildīgo dienestu mājaslapās, piemēram, www.sargs.lv un to sociālo tīklu kontos. Informāciju saņemsi arī citos apziņošanas veidos, ko veiks valsts un pašvaldību iestādes;
- Ielādē Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta aplikāciju “112 Latvija" vai skaties tīmekļvietni www.112.lv;
- Ievēro norādījumus!;
- Sagatavo rezerves sakaru kanālus savlaicīgi – iegādā vairākas mobilo operatoru SIM kartes, vairākus vienkāršus, ar ilgu darbības laiku mobilos tālruņus, rezerves barošanas avotus, radiouztvērēju, rācijas.
Manipulāciju metodes informatīvajā telpā
Manipulācijas galvenie mērķi ir radīt iedzīvotājos apjukumu, graut uzticēšanos valsts institūcijām un kvalitatīviem medijiem, kā arī radīt ilūziju, ka visapkārt tiek melots un nevienam nedrīkst ticēt.
Manipulācijas metodes:
- Izteikts noraidījums – ziņa tiek ’’atspēkota’’ ar personiskiem uzbrukumiem un izsmiešanu;
- Sagrozīta sniegtā informācija – tiek safabricēti informatīvie materiāli (dezinformācija), parādās viltus eksperti un novērojama vienpusēja informācijas sniegšana;
- Uzmanības novēršana – oponentu teiktā pārspīlēšana, sazvērestību izplatīšana, palielinot informācijas troksni ap mazāk nozīmīgu, taču potenciāli sabiedrībai jūtīgu tēmu;
- Iebiedēšana – viltus dilemmas radīšana, padarot vienu draudu objektu mazāk draudīgu par kādu citu draudu objektu.
Drošība interneta vidē
- Izmanto dažādas paroles un PIN kodus;
- Pielieto papildu autentifikācijas rīkus (divfaktoru aizsardzība, biometrija);
- Paroļu aizsardzībai glabā tās šifrētā veidā, izmantojot paroļu glabāšanas programmas;
- Neievadi informāciju nezināmās un nepārbaudītās vietnēs!;
- Veic programmatūru atjaunošanu, lai garantētu, ka efektīvākie drošības modeļi ir pieejami un ieviešami savu datu aizsardzībai.
Viltus ziņu atpazīšana un ieteicamā rīcība
Izmantojot tehnoloģijas, iespējams radīt dažāda formāta dziļviltojumu (deepfake) materiālus – attēlus, video un audioierakstus, kuri izskatās/izklausās ļoti reālistiski un kuru viltojumu bez padziļinātas izpētes ir grūti atklāt, tāpēc, pārliecinies vai zini atbildi uz jautājumiem – kas ir ziņu autors, kad ziņas rakstītas vai rādītas, kāds ir ziņu uzdevums un no kurienes ziņas ir saņemtas.
- Uzticies tikai zināmiem informācijas avotiem un informācijai, ko sniedz valsts institūcijas un pašvaldības;
- Neizplati nezināmu avotu informāciju. Nepatiesu un apzināti sagrozītu informāciju centies ierobežot un atspēkot;
- Iepazīsties ar valsts un pašvaldības institūciju informāciju par ieteicamo rīcību militārā iebrukuma draudu gadījumā un jau savlaicīgi noskaidro saziņas iespējas ar apkaimē izvietotajām valsts un pašvaldību iestādēm (piemēram, policiju, militārajām vienībām, medicīnas iestādēm, valsts ugunsdzēsības un glābšanas iestādēm, valsts robežsardzi);
- Detalizēti iepazīsties ar valsts un pašvaldības dienestu formas tērpu un dienesta apliecību izskatu, lai nepieciešamības gadījumā spētu tos atšķirt no iespējamās agresorvalsts dienestiem.
Vairāk par manipulatīvām dezinformācijas metodēm informācijas telpā uzzini https://melnsuzbalta.lv/ un veidiem kā pasargāt sevi no kiberuzbrukumiem https://cert.lv/lv/par-mums/cert-lv-dns-ugunsmuris
Rīgas pašvaldības civilās aizsardzības plāns, semināru ieraksti un dažādi citi noderīgi informatīvie materiāli, kā rīkoties ārkārtas situācijās, pieejami pašvaldības mājaslapā www.riga.lv sadaļā ’’Civilā aizsardzība’’. Nākamais seminārs norisināsies 5. jūnijā, kurā eksperti stāstīs par evakuāciju un personisko drošību ārkārtas situācijās.
Rīdzinieki tiek aicināti būt aktīvi, iepazīties ar mājas lapā www.riga.lv pieejamo informāciju, sekot līdz informācijai pašvaldības sociālajos tīklos un piedalīties pašvaldības organizētajos semināros, jo informētība veicina drošības sajūtu un ļauj izvairīties no pārpratumiem un kļūdām.