Iesniegto ideju vidū ir dažādas versijas bibliotēkas āra lasītavai, soliņu un nelielas estrādītes izveide, pārvietojamā kafejnīca, amatnieku darināts rotaļu laukums lasīšanai veltītā tematikā, piemineklis grāmatai un mājiņa kokā. Iesniegta arī ideja par bibliotēkas šūpuļtīklu lasītavu vasaras sezonā, nojume dažādām aktivitātēm, pergolas ar vīteņaugiem pasākumu apmeklētāju labsajūtai un dekorāciju izvietošanai, kā arī idejas dārza labiekārtošanai ar dažādiem augiem un košumkrūmiem. Tika piedāvāts radošs risinājums pielāgot jūras konteineri skatuves un reizē arī noliktavas vajadzībām, tā apdari pieskaņojot prasīgajai bibliotēkas ēkas arhitektūrai. Kā interesants atzīsts arī pieteikums “Lai top gaisma” ar svecīšu stenda izveidi Bolderājas bibliotēkas dārzā valsts svētku svinēšanas vajadzībām.
“Pašvaldība pagājušogad atklāja atjaunotās Bolderājas filiālbibliotēkas telpas, kurās ieguldīti 600 000 eiro. Jau tajā brīdī radās doma, ka atjaunota ēka pieprasa arī sakoptu apkārtējo vidi. Tādējādi REA attīstīja ideju par konkursu ar Eiropas Savienības līdzfinansējumu, sadarbojoties ar vietējās apkaimes iedzīvotājiem, Apkaimju iedzīvotāju centru, RCB un nozares ekspertiem. Īpaši patīkami, ka šādos konkursos piedalās arī bērni, kas norāda uz to ka šīs idejas ir dzīvotspējīgas un rada pēctecību, lai ne tikai Rīgas centrs, bet arī pilsētas apkaimes būtu sakoptas un “dzīvas”,” uzsver Īpašuma komitejas vadītājs Dainis Locis.
“Ideju konkursā saņēmām 11 pieteikumus, kas ir daudz, ņemot vērā konkursa sarežģītās prasības. Idejas bija ļoti dažādas gan saturiski, gan detalizācijas ziņā, gan arī formātos. Bija jūtams, ka iedzīvotāji ir tiešām rūpīgi pievērsušies jautājumam – bija ņemti vērā gan ideju konkursa nosacījumi, padomāts par ilgtspējīgiem materiāliem, to iegūšanas iespējām, apritīga inženierdizaina risinājumiem (piemēram, daudzfunkcionalitāte), kā arī drošības jautājumiem, lai pasargātu risinājumus no potenciāla vandālisma un zādzībām,” norāda REA projektu vadītāja Ieva Kalniņa.
Konkursa dalībnieku idejas ļāvušas saprast, kas ir svarīgs konkrētās apkaimes iedzīvotājiem, piemēram, patriotisma aspekts. “Patiešām – Bolderājā, kas ir attāla apkaime, nav nevienas vietas, kas būtu iekārtota patriotisku svētku atzīmēšanai. Ir iegājušās skolas kāpnes, kur mēdz likt svecītes, bet nekā cita nav,” atzīmē Kalniņa. “Bija ar roku zīmētas skices un pat rasējumi, veikti aprēķini, sagatavotas tāmes, saņēmām sarakstu ar piemērotiem augiem, ko varētu teritorijā stādīt. Viena pretendente bija izmantojusi mākslīgo intelektu, lai veidotu vizualizācijas savam piedāvājumam.”
REA īpaši izcēlusi Rīgas Bolderājas Jaunās pamatskolas 2. a klases audzinātāju un bērnus. Skolotāja šo ideju konkursu iekļāva mācību procesā, runājot ar bērniem par vides ilgtspējas jautājumiem un kopīgi gatavojot idejas iedzīvotāju konkursam.
Projekta komanda ir pateicīga katram idejas pieteicējam un aicina sekot līdzi Bolderājas bibliotēkas dārza labiekārtošanas procesam, jo sadarbība ar šo nebeidzas – arī turpmāk iedzīvotāji tiks iesaistīti lēmumu pieņemšanā un Bolderājas bibliotēkas dārza labiekārtošanā.
Visas iesniegtās idejas tika apkopotas un tās rūpīgi izvērtēja profesionāla žūrija. Konkursa noslēguma pasākuma laikā bija iespēja uzzināt par konkursa gaitu un iesniegtajām idejām, izprast žūrijas vērtējumu, galvenās konkursa atziņas, kā arī iepazīties ar žūrijas vērtējumu un apskatīt iesniegtās idejas. Tika sveikti konkursa dalībnieki un sniegta informācija par nākamajiem soļiem, kā izvēlētās idejas tiks īstenotas dārzā jau šī gada vasarā.
Konkursa mērķis bija rast radošus risinājumus Rīgas Centrālās bibliotēkas Bolderājas filiālbibliotēkas dārza labiekārtošanai pēc aprites ekonomikas principiem, kas palīdzētu organizēt daudzveidīgas aktivitātes un veicinās apkaimes iedzīvotāju līdzdalību.
Tuvākajā laikā tiks izsludināts iepirkums Rīgas Centrālās bibliotēkas Bolderājas filiālbibliotēkas dārza labiekārtošanai pēc aprites ekonomikas principiem, ņemot vērā iedzīvotāju iesniegtās idejas un turpinot vietējo iedzīvotāju iesaisti projekta īstenošanā.
Aprites ekonomika ir ilgtspējību veicinošs attīstības modelis, kura būtība ir produktu, materiālu un resursu vērtības saglabāšana, celšana un noturēšana ekonomikā pēc iespējas ilgāk, vienlaikus samazinot gan izejvielu patēriņu un atkritumu apjomu, gan arī ietekmi uz vidi.
Ideju konkurss tiek īstenots Eiropas Savienības INTERREG Baltijas jūras reģiona programmas projekta “Radošas un apritīgas pilsētas – pārejas uz aprites ekonomiku veicināšana vietējā līmenī, iesaistot kultūras un radošās nozares un industrijas CCC)” ietvaros. Vairāk informācijas par projektu pieejama mājaslapā https://rea.riga.lv/projekti/ccc/.