DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
30. aprīlī, 2024
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Valsts pārvalde

Testē pārrobežu platformu, kas noderēs studentiem un darba ņēmējiem, pārceļoties starp ES valstīm

Noslēdzies Eiropas Savienības (ES) ACROSS pilotpētījums, testējot digitālo pārrobežu platformu, kas palīdz risināt jautājumus saistībā ar studentu un darba ņēmēju pārcelšanos starp valstīm. Latvija bija izvēlēta kā viena no trīs testēšanas valstīm, projektu vadot Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai.

Platformas mērķis ir nodrošināt ērtu publisko pakalpojumu vietni starp Eiropas Savienības dalībvalstīm, lai, piemēram, dzīves vietas maiņas gadījumā lietotājs ar platformas palīdzību varētu atlasīt aktuālos pakalpojumus un izpildīt tos vienuviet, t.i., pieteikšanos studijām augstskolā, diploma atzīšanu, stipendijas, uzturēšanās atļaujas formēšanu, medicīniskos pakalpojumus, dzīvesvietas pakalpojumus  u.tml. Projekta ACROSS mērķis ir nodrošināt tehniskos rīkus, metodes un paņēmienus, kas palīdzēs izveidot uz lietotāju vērstu dizainu un platformas atbilstību ES pārrobežu datu politikas principiem un noteikumiem – vienotajai digitālajai vārtejai, “vienreizes principam” un Eiropas sadarbspējas sistēmai. Platformas ideja paredzēta darbībai visas ES līmenī, bet projekta ietvaros tiek testēta Latvijā, Vācijā un Grieķijā.

Testēšanai platformā bija sagatavoti pieci pārcelšanās scenāriji studijām un darbam testēšanas valstīs. Pilotpētījuma pirmajā posmā Latvijā tika organizētas divas testēšanas grupas, sadarbībā ar Latvijas Universitātes Biznesa un vadības fakultāti, kurā divu darba grupu ietvaros kopumā piedalījās 40 studenti un iedzīvotāji no Latvijas, Eiropas Savienības un citām valstīm. Studenti, iedzīvotāji no lietotāju perspektīvas atzina, ka projekta iniciatīva un platforma ir ļoti vērtīga pakalpojumu un informācijas saņemšanai, kā arī būtu lietderīga ikvienam studēt gribošajam vai jebkuram, kurš vēlētos pārcelties uz studiju laiku vai uz kādu no Eiropas Savienības valstīm darba nolūkos. Īpaši nozīmīga tā likās citu valstu studentiem, jo viņiem pieteikšanās studijām un dažādu jautājumu kārtošana ir sarežģīta un laikietilpīga un platformu viņi saskatīja kā iespēju, uzlabot un atvieglot pakalpojumu pieejamību.

Tāpat studenti norādīja, ka informācija platformā ir pietiekoši viegli un ērti uztverama un lietojama. Pateicoties integrētiem mākslīgā intelekta risinājumiem, platformā ir vienkāršāk atrast nepieciešamo vai neskaidro jautājumu, kas atvieglo izvēlētā “Lietotāja ceļojuma” soļu veikšanu.

Otrajā posmā Latvijā testēt platformu tika aicināti dažādu iesaistīto pušu pārstāvji – eksperti, pārsvarā no valsts iestādēm un nevalstiskajām organizācijām (NVO).  Kopumā atsaucība tika gūta no 10 ekspertiem, kuri specializējušies datu aizsardzības, e-pakalpojumu politikas īstenošanā, kā arī vairāki eksperti no pakalpojumu sniedzēju iestādēm un viens eksperts no NVO, kuram ir pieredze Latvijas un Eiropas mērogā,  gan projektu īstenošanā, gan digitālo jautājumu, īpaši dažādu platformu izstrādē.

Trešajā kārtā tika iegūts profesionālu ekspertu viedoklis un novērtējums par šādas platformas lietderību un iespējamo izmantošanu ilgtermiņā. Eksperti norādīja, ka bija viegli saprast platformas mērķi, īpaši ar iekļautu pamācību, skaidrojumu palīdzību, viegli orientēties profilā un ceļojumos, UX draudzīga vietne, lietotāju saskarne. Protams, bija arī rekomendācijas no ekspertu puses uzlabojumiem.

Turpmākajos mēnešos notiks projekta rezultātu izvērtēšana, kā arī, pēc projekta beigām, tiks veikta biznesa potenciāla analīze un piedāvāti trīs scenāriji, no kuriem viens tiks izvēlēts turpmākajai platformas izmantošanai ilgtermiņā, par kuru vienosies projekta konsorcijs. Arī Latvija ir ieinteresēta piedalīties turpmākajā platformas uzlabošanā un popularizēšanā, ja tiks piedāvāts finansējums resursu piesaistei. Projekta pozitīva rezultāta gadījumā, tiks iesaistītas arī pārējās Eiropas savienības valstis, lai pievienotos izstrādātajai platformai un tādējādi atvieglotu pieteikšanās iespējas cilvēkiem studijām un darbam Eiropas savienības robežās. Platforma varētu tikt paplašināta ar citām jomām, kas būtu aktuālas jebkuram iedzīvotājam, pārceļoties uz kādu citu ES valsti.

Pilotprojekts tiek realizēts Eiropas Savienības pētniecības un attīstības programmas “Apvārsnis-2020” "Lietotāju vajadzību apzināšana pārrobežu pakalpojumu sniegšanā, nodrošinot datu suverenitāti" (ACROSS) ietvaros.

Projekts norisinājās no 2021. gada janvāra līdz 2024. gada maijam. Kopumā tajā piedalījās desmit partneri no septiņām ES valstīm (Grieķija, Vācija, Spānija, Itālija, Beļģija, Nīderlande un Latvija). Projekta partneris Latvijā ir VARAM, kas galvenokārt nodrošina ACROSS platformas pilotpētījuma veikšanu. 

Vairāk par projektu: https://www.varam.gov.lv/lv/projekts/lietotaju-vajadzibu-apzinasana-parrobezu-pakalpojumu-sniegsana-nodrosinot-datu-suverenitati-across

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI