DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
18. martā, 2024
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Veselība

Šodien, 18. martā, aprit 30 gadu, kopš Stradiņa slimnīcā uzsākta peritoneālā dialīze 

Šodien, 2024.gada 18.martā, aprit 30 gadu, kopš Latvijā uzsākta peritoneālā dialīze, kas ir viena no nieru aizstājterapijas metodēm. Šo gadu laikā peritoneālās dialīzes programma būtiski attīstījusies – šobrīd Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Peritoneālās dialīzes nodaļa ir lielākā dialīzes nodaļa Latvijā un Baltijā, kā arī viena no lielākajām peritoneālās dialīzes nodaļām Ziemeļeiropā. 

1994.gada 18.martā Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Nefroloģijas nodaļas diviem pacientiem ar hroniskas nieru slimības piekto stadiju pirmo reizi Latvijā tika implantēti peritoneālās dialīzes katetri un uzsākta peritoneālā dialīze. To dāņu kolēģa Palles Nilsona vadībā veica Stradiņa slimnīcas nefrologi Dzintra Krugale un Aivars Pētersons, kā arī māsa Dace Volframa. 

Turpmākajos gados Stradiņa slimnīcas peritoneālās dialīzes programma neatlaidīgi attīstījusies – šobrīd Peritoneālās dialīzes nodaļa ir lielākā dialīzes nodaļa Latvijā un Baltijā, viena no lielākajām peritoneālās dialīzes nodaļām Ziemeļeiropā. Tās uzraudzībā pastāvīgi ir ap 90 – 100 peritoneālās dialīzes pacientu. 

Šo 30 gadu laikā pilnveidojušās peritoneālās dialīzes tehnoloģijas – dialīzes šķīdumi, automatizētās peritoneālās dialīzes aparāti, dodot lielākas iespējas pacientiem nodrošināt individualizētu ārstēšanas režīmu un iespēju peritoneālo dialīzi turpināt ilgāk.  

Peritoneālās dialīzes pacientiem ir nepieciešama ilgstoša, pastāvīga uzraudzība un atbalsts, ko sniedz visi Nefroloģijas centra ārsti un specializētas peritoneālās dialīzes māsas. Nefroloģijas centra nefrologi šajā dienā saka lielu paldies visiem kolēģiem un  sadarbības partneriem par dalību pacientu ārstēšanas procesā.  

Peritoneālā dialīze, jaunākā no trim nieru aizstājterapijas metodēm, ir vienīgā dialīzes metode, ko pacienti patstāvīgi var veikt arī mājās, iegūstot labāku dzīves kvalitāti, ceļošanas un darba iespējas, kā arī efektīvi sagatavojoties nieres trasnplantācijai. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI