DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
05. martā, 2024
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Izglītība

Nodrošināts līdzfinansējums Biofarmaceitiskās izpētes centra izveidei Latvijā 

Šodien, 5. martā, Ministru kabinets (MK) izskatīja informatīvo ziņojumu par publiskā līdzfinansējuma nodrošināšanu projekta „Biofarmaceitiskās izpētes centrs” īstenošanai.  

MK nolēma nodrošināt no IZM pārziņā esošo struktūrfondu līdzekļiem nacionālo publisko līdzfinansējumu projekta „Biofarmaceitiskās izpētes centrs” (turpmāk – BioReCent) īstenošanai gadījumā, ja projekts tiks apstiprināts Eiropas Savienības pētniecības un inovāciju pamatprogrammas „Apvārsnis Eiropa” projektu konkursā. 

Projektu īstenos Latvijas Organiskās sintēzes institūts (OSI) sadarbībā ar Latvijas Biomedicīnas pētījumu centru (BMC) un zviedru partneri – Karolinskas institūtu un Karolinskas institūta inkubatoru. Projekta ietvaros laika posmā no 2025. gada 1. janvāra līdz 2029. gada 31. decembrim paredzēts apvienot OSI un BMC spēcīgākās stratēģiskās specializācijas zinātniskās kompetences, veidojot zinātniskās ekselences centru biofarmaceitisku preparātu (zāļu) pētniecībai. 

Šobrīd Latvijā šajā farmācijas nozares nišā nepieciešams attīstīt kompetenci gan pētniecības, gan tautsaimniecības sektorā. Projekts sniegs būtisku ieguldījumu zināšanu ietilpīgas tautsaimniecības attīstībā – gan nodrošinot jau esošās industrijas iesaisti, ieviešot ražošanā jaunus produktus un tehnoloģijas, gan sekmējot jaunu inovatīvu vidējo un augsto tehnoloģiju uzņēmumu izveidi Latvijā. 

BioReCent projekta mērķi ir: Biofarmaceitiskās izpētes centra izveide; pētniecības un inovāciju (P&I) kapacitātes paaugstināšana; biofarmaceitisko preparātu un tehnoloģiju nozares attīstība Latvijā, nodrošinot pilnu produkta attīstības ciklu no laboratorijas līdz klīnikai; stratēģiska ilgtermiņa partnerības veidošana un stiprināšana ar Karolinskas institūtu un Karolinskas institūta inkubatoru.  

Radītās zināšanas ir sagaidāmas ar augstu tehnoloģiju pārneses potenciālu un sekmēs jaunas, inovatīvas nozares veidošanos Latvijā, kā rezultātā tiks iedibināti 9 jauni pētniecības virzieni: Krio-elektronmikroskopijas (progresīva attēlveidošanas tehnika, kas ļauj zinātniekiem vizualizēt molekulārās struktūras gandrīz atomu līmenī) izmantošana strukturālajā bioloģijā; mRNS iegūšanas tehnoloģijas; biokonjugācijas metožu attīstība; antivielu tehnoloģiju izstrāde; modernas attēlveidošanas metodes; „omics” metožu izmantošana jaunu preparātu radīšanā; bioprocesu mērogošana; zīdītāju šūnu kultūru izmantošana terapeitisko proteīnu iegūšanai; biofarmaceitisko preparātu novērtēšana. 

Projekta ietvaros tiks nostiprināts cilvēkkapitāls, izveidojot 9 jaunas zinātniskās grupas jaunajos pētniecības virzienos, nodrošināta publiski finansētās pētniecības rezultātu komercializācija, kā arī izveidota zinātniskā infrastruktūra, iegādājoties, piemēram, tādu nozīmīgu iekārtu kā krio-elektronu mikroskops. 

Projektam paredzētais finansējums 6 gadu periodā ir 30 milj. eiro – 15 milj. eiro no “Apvārsnis Eiropa” programmas un 15 milj. eiro līdzfinansējums, kas Latvijai jānodrošina no struktūrfondu līdzekļiem (85% Eiropas Reģionālā attīstības fonda finansējums un 15% valsts budžeta finansējums). Projekts tiks īstenots Latvijā, un arī visu projekta rezultātu saņēmēja ir Latvija. Zviedru partneri saņems 1,1 milj. eiro “Apvārsnis Eiropa” finansējumu, lai sniegtu atbalstu komercializācijas sistēmas izveidei un nodotu zināšanas Latvijas partneriem.  

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI