DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
04. martā, 2024
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Veselība

PVO, Baltijas veselības ministri un politikas veidotāji diskutēs par primāro veselības aprūpi

Veselības ministrija sadarbībā ar Pasaules Veselības organizāciju (PVO) 7.-8. martā Rīgā organizē 18. Baltijas politikas dialogu, kurā šogad diskutēs par primāro veselības aprūpi - “Tiecoties uz pilnvērtīgi digitalizētu un integrētu primāro veselības aprūpi” (Towards digitally enabled integrated primary care), kurā piedalīsies augsta līmeņa PVO eksperti, kā arī visu trīs Baltijas valstu veselības ministri. 

Veselības un aprūpes nozare daudzās valstīs, tajā skaitā arī Latvijā, saskaras ar izaicinājumiem, kas saistīti ar nepietiekamu speciālistu skaitu un viņu noturēšanu darbā valsts sektorā, novecošanos, hronisku saslimšanu pieaugumu, sabiedrības pieaugošām gaidām par valsts apmaksātas medicīnas pieejamību un kvalitāti, apdraudējumiem, kas saistīti ar ārkārtas situācijām un krīzēm u.c. Šo iemeslu dēļ valstis pārveido un meklē labākos veidus, lai veselības aprūpes sistēma atbilstu iedzīvotāju vajadzībām. Šīs transformācijas pamatā ir primārā veselības aprūpe (PVA), pārejot no modeļa, kas vērsts uz akūtu un epizodisku ārstēšanu, uz tādu, kas piedāvā integrētu un proaktīvu pieeju.  

Veselības ministrija šobrīd gatavo primārās veselības aprūpes stiprināšanas un pilnveides reformu.  PVA pilnveides pasākumi ietver  ģimenes ārstu prakšu kartējumu un izvietojumu, pakalpojumu klāsta pilnveidi ģimenes ārstu praksē, jauno ārstu piesaisti un motivācijas sistēmu, kā arī pārskatītus  PVA rezultatīvos rādītājus. Valsts apmaksātajā veselības sistēmā strādā ap 1205 ģimenes ārstu. 2024.gadā finansējums PVA no valsts budžeta sasniedz 218,26 milj. eiro.  

“Ģimenes ārsts un primārā veselības aprūpe ir pirmā pacienta saskarsme ar veselības aprūpes sistēmu, kas palīdz savlaicīgi atklāt un risināt veselības jautājumus. Mūsu mērķis ir Latvijā veidot uz pacientiem orientētu veselības aprūpi, nodrošinot primārās veselības aprūpes plašāku pieejamību, kas būtiski uzlabo izpratni par veselību  kā vērtību  veselības veicināšanu, agrīnu diagnostiku un spēju efektīvi ārstēt pacientus. Baltijas politikas dialogs nodrošina lielisku iespēju apmainīties ar zināšanām un pieredzi primārās veselības aprūpes jomā ar tuvākajām kaimiņvalstīm, kā arī uzklausīt Eiropas reģiona vadošo ekspertu rekomendācijas,” gaidāmo Baltijas politikas dialogu un izvēlēto tematu vērtē veselības ministrs Hosams Abu Meri.  

Rīgā ieradīsies eksperti no PVO Eiropas primārās veselības aprūpes centra, Eiropas Veselības sistēmu un politikas observatorijas, Somijas Veselības un labklājības institūta, Berlīnes Tehnoloģiju universitātes, kā arī eksperti un pārstāvji no Lietuvas un Igaunijas Veselības ministrijām. Diskusiju atklās PVO Eiropas Reģionālais biroja direktors H.Klūge, sesiju priekšsēdētāji būs Latvijas veselības ministrs Hosams Abu Meri, Lietuvas veselības ministrs Arūnas Dulkis un Igaunijas veselības ministre Rīna Sikuta. Divu dienu laikā Baltijas politikas dialogā notiks priekšlasījumi un diskusijas par tematiem: 

  • proaktīvas primārās aprūpes sniegšanas piemēri no Somijas, Anglijas, Slovēnijas, Spānijas ar fokusu uz profilaksi un sabiedrības veselības veicināšanu, 
  • darbaspēka izaicinājumi un jaunās stratēģijas, tajā skaitā multidisciplinārās komandas, 
  • politikas veidotāju instrumenti, lai pārveidotu veselības sistēmas ceļā uz integrētu primāro veselības aprūpi,  
  • digitālie risinājumi kā būtisks palīgs virzoties uz integrētu un uz cilvēku orientētu primāro veselības aprūpi.

Baltijas politikas dialogs notiek ik gadu kopš 2004. gada, lai dalītos pieredzē par veselības sistēmas pārvaldību un reformēšanu un izpētītu politikas iespējas iedzīvotāju veselības un veselības aprūpes jomā. Jau 18 gadus pasākumu rīko Baltijas valstu Veselības ministrijas, PVO un Eiropas Veselības sistēmu un politikas observatorija.  

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI