DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
26. februārī, 2024
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Pašvaldības

Pērn 238 mājsaimniecības Valmieras novadā saņēmušas atbalstu atjaunīgo energoresursu iekārtu iegādei

Aizvadītajā gadā Latvijā 4905 mājsaimniecībām sniegts atbalsts atjaunīgo energoresursu iekārtu iegādei ar kopējo summu  - 17,29 milj. eiro, izmantojot Klimata un enerģētikas ministrijas pārraudzībā esošo valsts atbalsta programmu – “Siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšana mājsaimniecībās – atbalsts atjaunojamo energoresursu izmantošanai,” kas tiek īstenota Emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta ietvaros. Atbalstu saņēmuši iedzīvotāji siltumsūkņu, saules kolektoru, saules paneļu, vēja ģeneratoru un koksnes biomasas katlu (kas piemērots granulu kurināmajam) projektu īstenošanai visos Latvijas reģionos.  

Valmieras novadā 2023. gadā atbalstu atjaunīgo energoresursu iekārtu iegādei saņēma 238 mājsaimniecības, kopā saņemot 779 725 EUR projektu īstenošanai. Kopā ir uzstādītas 234 saules elektrostacijas, no tām 95 Valmierā, 25 Valmieras pagastā, 25 Kocēnu pagastā, 11 Kauguru pagastā un 9 Rencēnu pagastā. Siltumsūkņus uzstādījušas 11 mājsaimniecības, savukārt granulu katlu trīs mājsaimniecības.  

Emisijas kvotu izsolīšanas instruments (EKII) ir Latvijas Republikas valsts budžeta programma. EKII mērķis ir mazināt klimata pārmaiņas un nodrošināt pielāgošanos klimata pārmaiņām.  

Konkursa mērķis ir samazināt oglekļa dioksīda emisijas mājsaimniecībās, atbalstot siltumenerģijas vai elektroenerģijas ražošanas iekārtu iegādi, lai nodrošinātu siltumenerģijas vai elektroenerģijas ražošanu un piegādi mājsaimniecības vajadzībām, vai mājsaimniecību pieslēgumu izveidošanu centralizētajai siltumapgādes sistēmai. 

Programmā atbalsta esoša fosilos energoresursus izmantojoša apkures katla nomaiņu pret jaunu siltumenerģijas ražošanas iekārtu: 

  • koksnes biomasas katlu, kas piemērots granulu kurināmajam, ar kopējo uzstādīto jaudu līdz 50 kW 

  • saules kolektoru sistēmas ar akumulācijas tvertnes tilpumu līdz 400 l 

  • siltumsūkņus (gaiss, ūdens, zeme) ar kopējo uzstādīto jaudu līdz 50 kW 

Tāpat programma atbalsta jaunu elektroenerģijas ražošanas iekārtu (mikroģeneratoru) uzstādīšanu: 

  • saules elektrostacijas (saules paneļi un invertors) ar kopējo uzstādīto jaudu līdz 11,1 kW 

  • vēja elektrostacijas (vēja ģenerators un invertors) ar kopējo uzstādīto jaudu līdz 11,1 kW 

Projekta iesniedzējam ir jābūt fiziskai personai, kas ir Latvijas Republikas pastāvīgais iedzīvotājs, kurai zemesgrāmatā ir nostiprinātas īpašuma tiesības uz dzīvojamo māju un kura iesniedz projekta iesniegumu. Konkursā var piedalīties arī, ja dzīvojamai mājai ir vairāki īpašnieki un visi dzīvojamās mājas īpašnieki iesniedz  piekrišanas vēstuli par projekta iesniedzēja plānotajām konkursa ietvaros atbalstāmajām aktivitātēm kopīpašumā, kas ir notariāli apliecināta vai parakstīta ar drošu elektronisko parakstu, kas satur laika zīmogu.

Konkursa ietvaros vienam projektam pieejamais maksimālais atbalsts ir 15 000 euro un maksimāli pieļaujamā atbalsta intensitāte nepārsniedz 70% no siltumenerģijas vai elektroenerģijas ražošanas iekārtas iegādes vai mājsaimniecības pieslēguma centralizētajai siltumapgādes sistēmai izveides izmaksām, nepārsniedzot šo noteikumu 1. pielikumā noteikto atbalsta apjomu atkarībā no konkrētas atjaunojamo energoresursu iekārtas un tās parametriem.  

Atbalsta programma turpināsies līdz brīdim, kamēr beidzas minētais atbalsts (40 000 000 euro), bet ne ilgāk kā līdz 2024. gada 31. decembrim. Šobrīd atlikušais pieejamais finansējums ir aptuveni 5 300 000 EUR, tādēļ aicinām iedzīvotājus, kuri ir apsvēruši iespēju izmantot pieejamo atbalstu, darīt to laicīgi. 

Plašāk par atbalsta programmu un atbalsta nosacījumiem lasi ekii.lv 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI