Latvijas Televīzijas Kultūras redakcijas vadītāja un “Kilograms kultūras” žūrijas pārstāve Ieva Rozentāle norāda: “Līdzās citām svarīgām ceremonijām, kas burtiski appludina kultūrtelpu katra gada sākumā, “Kilograms kultūras” spilgti izceļas ar savu īpašo ideju – dažādu kultūras un mākslas žanru mijiedarbību –, jo līdzās klasiskajām mākslām te liela nozīme arī vairākām starpžanru nominācijām. Būtiski ir tas, ka “Kilograms kultūras” ceremonija jau pati par sevi ir starpžanru kultūras notikums Latvijā, kurā satiekas profesionāļi no dažādiem darbības laukiem, atšķirīgām vidēm un draugu lokiem. Viņu tikšanās rada jaunas idejas sadarbībai, bet mākslas daudzveidība iedvesmo. Šogad kopējā balsojuma aktivitāte bijusi rekordliela, tādēļ liela pateicība par atbalstu balvas nominantiem un uzvarētāju noskaidrošanu veltāma plašajai Latvijas sabiedrisko mediju skatītāju, klausītāju un lasītāju auditorijai.”
“Kilograms kultūras” balvas nominantus izvirzīja sabiedrisko mediju kultūras jomas profesionāļu žūrija, taču gala lēmumu pieņēma tikai un vienīgi skatītāji un klausītāji desmit kategorijās – “Mūzika”, “Kino”, “Teātris”, “Vizuālā māksla”, “Literatūra”, “Popkultūra”, “Starts”, “Mantojums”, “Pārsteigums”, “Notikums”.
“Lai arī kāds būtu žanrs, nozīme ir domai un kvalitātei” – tā par “Kilograms kultūras” saka Latvijas Radio 3 “Klasika” direktore un žūrijas pārstāve Gunda Vaivode. “Iepretim Dziesmu un deju svētku dalībnieku tūkstošiem pašpietiekami dzīvo viena cilvēka performance vai viens stikla krēsls. Bet tas viss rezonē! Ir brīnišķīgi, ka balsotāji izdara savu neatkarīgo izvēli, uzticoties žūrijas piedāvātajam skatam uz mazliet plašāku un neierastāku kultūras ainavu.”
Finālam izvirzītie nominanti:
Kategorijā “Mūzika”:
- Leoša Janāčeka operas “Jenūfa” muzikālais iestudējums. Latvijas Nacionālā opera un balets, muzikālais vadītājs un diriģents Mārtiņš Ozoliņš.
- XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku koru lielkoncerts “Tīrums. Dziesmas ceļš”. 6. jūlijā Mežaparka Lielajā estrādē. Jaukto, sieviešu un vīru koru kopkoris, mākslinieciskie vadītāji Ārijs Šķepasts un Kaspars Ādamsons, režisors Juris Jonelis, Latvijas Nacionālais kultūras centrs.
- Koncerts “LNSO, Peltokoski un somu mūzikas pērles” 14. un 15. decembrī. Lielā ģilde, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, diriģents Tarmo Peltokoski, vijolniece Tami Pohjola (Somija).
Kategorijā “Kino”:
- Spēlfilma “Mātes piens”. Režisore Ināra Kolmane, “Deviņi”.
- Īsfilmu seriāls “Kolektīvs”. Režisori Mārtiņš Grauds, Marta Elīna Martinsone, Edgars Kaupers, Aiks Karapetjans, Papa Chi, Oskars Rupenheits, “fon Films”.
- Dokumentālā filma “Dzejnieks un Auķis”. Režisors Guntis Lēmanis. Latvijas Televīzija.
Kategorijā “Teātris”:
- Izrāde “Zēni nav meitenes”. Dailes teātris, režisore Diāna Kaijaka.
- Izrāde “Ar balles kurpēm Sibīrijas sniegos”. Režisore Laura Groza, Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris.
- Izrāde “Jāzeps un viņa brāļi”. Valmieras teātris, režisore Inese Mičule.
Kategorijā “Vizuālā māksla”:
- Germana Ermiča personālizstāde “Plūstoši”. Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, kuratore Evelīna Ozola.
- Daces Lielās personālizstāde “Gleznas”. Mākslas galerija “Daugava”.
- Vijas Zariņas personālizstāde “Ainavas kods”. Galerija “Daugava”.
Kategorijā “Literatūra”:
- Ilonas Balodes “Ielu muzikantu piezīmes”. Izdevniecība “Zvaigzne ABC”.
- Svena Kuzmina romāns “Skaistums un nemiers”. Izdevniecība “Dienas Grāmata”.
- Kārļa Vērdiņa bilingvāls dzejoļu krājums “Lībiešu balādes”. Izdevniecība “Neputns”.
Kategorijā “Popkultūra”:
- Izstāde “Snīkeri: eko x ego”. Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs, kuratore Elīna Sproģe.
- XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku atklāšanas koncerts svētku dalībniekiem. 2. jūlijā pie “Arēna Rīga”. Mākslinieciskais vadītājs Guntis Ērglis-Lācis, muzikālais virsvadītājs Kārlis Lācis, režisors Mārtiņš Meiers, producents “Ideju institūts”, Latvijas Nacionālais kultūras centrs.
- Grupas “Astro’n’out” koncerts un koncertfilma “Astro’n’out. Arēna Rīga”. 3. novembrī “Arēnā Rīga”.
Kategorijā “Starts”:
- Dziedātāja Aleksandra Špicberga par koncertuzvedumu “Nestāstot”.
- Dziedātāja, komponiste un dzejniece Vaida Vovere par mūzikas un dzejas koncertu “Vārsmas” 17. augustā Ojāra Vācieša muzejā.
- Dziedātāja Santa Šillere par debijas albumu “Other Ways”.
Kategorijā “Mantojums”:
- Izstāde “Mūra nojaukšana. Latvijas māksla 1985–1991”. Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, kuratores Līna Birzaka-Priekule, Arta Vārpa, Agnese Zviedre.
- XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku tautas lietišķās mākslas izstāde “Mēs”. Ap 1300 autoru darbi Sporta ielas 2 kvartālā. Mākslinieciskā iekārtojuma darba grupa: Mārtiņš Heimrāts, Baiba Vaivare, Juris Leitāns, Dace Pudāne, Latvijas Nacionālais kultūras centrs.
- Izstāde “Strenču fotodarbnīcas salons. Fonā ziema”. Latvijas Fotogrāfijas muzejs.
Kategorijā “Pārsteigums”:
- Viļa Daudziņa zīmējumu grāmata “Pirmie latviešu dziedāšanas svētki bildēs”. Izdevniecība “Neputns”.
- Koncerts “Jānis Šipkēvics un Reinis Zariņš. Latvieši”. 9. jūnijā “Rīgas festivālā” Dzintaru koncertzālē. Jānis Šipkēvics, Mārtiņš Klišāns, Reinis Zariņš.
- Audiovizuāls lekciju cikls “Mārcis Auziņš un Mārcis Auziņš. Flirts ar citādo”. Mūzikas nams “Daile”.
Kategorijā “Notikums”:
- Vijolniece Vineta Sareika kļūst par pirmo koncertmeistari – sievieti Berlīnes filharmonijas orķestra vēsturē.
- XXVII Vispārējie latviešu Dziesmu un XVII Deju svētki. Latvijas Nacionālais kultūras centrs.
- Mūzikas nama “Daile” 10 gadu jubilejas programma. Mūzikas nams “Daile”.
Šī gada ceremonijas vadmotīvs ir pārmaiņas – tām visa vakara garumā ļausies nominanti, balvu pasniedzēji, muzikālo priekšnesumu dalībnieki, arī pats ceremonijas vadītājs – aktieris Jānis Skutelis.
Apbalvojuma “Kilograms kultūras 2023” pasniegšanas ceremonijas tiešraide – 16. februārī plkst. 20.50 LTV1, REplay.lv un LSM.lv, kā arī LR1 un LR3 “Klasika”, savukārt “Kilograms kultūras 2023” sarkanais paklājs jau no plkst. 20.20 LSM.lv.
Par balvu “Kilograms kultūras”:
“Kilograms kultūras” ir sabiedrisko mediju apbalvojums kultūras jomā, kas apliecina sabiedrisko mediju aktīvu līdzdarbību Latvijas kultūras dzīves procesos. Balvu piešķir Latvijas Televīzija, Latvijas Radio un Latvijas sabiedrisko mediju portāls LSM. Tradīcija aizsākta 2012. gadā, kad balvas pasniedza par spilgtākajiem 2011. gada kultūras notikumiem.