Šādi fakti minēti Labklājības ministrijas sagatavotajā informatīvajā "Par bērnu stāvokli valstī 2021. un 2022. gadā", kas otrdien, 23. janvārī, izskatīts un pieņemts zināšanai valdības sēdē.
Labklājības ministrs Uldis Augulis: "Bērnu situācijas dinamikā var ieraudzīt gan pozitīvas tendences, gan diemžēl arī negatīvas. Valsts visās jomās plāno dažādus atbalsta mehānismus un pakalpojumus, piemēram, veselības jomā tiek attīstīta pakalpojumu pieejamība, tostarp zobārstniecībā, sociālo pakalpojumu jomā tiek attīstīti sociālās rehabilitācijas pakalpojumi, arī bērnu aizsardzībai no noziedzīgiem nodarījumiem katru gadu tiek plānoti jauni pasākumi. Tomēr kopumā joprojām jāstiprina pašvaldības loma, plānojot gan finanšu, gan cilvēkresursus, lai atbalstītu bērnus, kuri ir nokļuvuši ārpusģimenes aprūpē, kā arī sniedz atbalstu vecākiem, kuri nokļuvuši situācijās, kurās pašu spēkiem risinājumu nevar rast. Sabiedrībai kopumā jāapzinās, ka bērnu aizsardzībai un bērna interešu aizstāvībai ir jābūt centrālai lomai."
Dokumentā norādīts, ka pārskata periodā pilnveidots valsts sniegtais atbalsts bērniem ar invaliditāti, vienkāršota asistenta pakalpojuma piešķiršanas kārtība un atvieglota atskaitīšanās kārtība par sniegto pakalpojumu, ieviests jauns atbalsta pakalpojums invaliditātes seku mazināšanai bērniem ar invaliditāti no piecu līdz 18 gadu vecumam – pavadoņa pakalpojums
Nepilngadīgo personu, kas izdarījušas noziedzīgus nodarījumus, skaits samazinājies - no 533 personām 2021. gadā līdz 510 personām 2022. gadā. Kriminālsodu sistēmā ieviests jauns kriminālsoda veids – probācijas uzraudzība, tādējādi nodrošinot iztrūkstošo posmu starp brīvības atņemšanas sodu un sabiedrisko darbu.
Kā negatīva tendence ziņojumā norādīts, ka palielinās uzsākto administratīvā pārkāpuma procesu skaits par fizisku vai emocionālu vardarbību pret bērnu. Pieaudzis arī vecākiem vai personām, kas tos aizstāj, uzsākto administratīvā pārkāpuma procesu skaits par bērna, kas nav sasniedzis septiņu gadu vecumu, atstāšanu bez uzraudzības.
Kopumā vērojamas pozitīvas tendences bērnu ar speciālām vajadzībām iekļaušanā vispārējās izglītības iestādēs – 2020. /2021.mācību gadā bērnu ar speciālajām vajadzībām īpatsvars vispārējās izglītības iestādēs sasniedza 60,97%, savukārt 2021./2022.mācību gadā - 69,02%.
Palielinājies bērnu ar piešķirtu bēgļu statusu skaits - 2021. gadā Latvijā bēgļa statusu kopumā bija saņēmušas 29 nepilngadīgas personas, 2022. gadā bēgļa statusu saņēma 87 nepilngadīgas personas.