DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
27. decembrī, 2023
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Izglītība

Plāno pilnveidot bobsleja un skeletona tehnisko kontroli atbilstoši RTU izstrādātajai metodoloģijai

FOTO: Publicitātes foto

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes zinātnieki iepazīstina Starptautisko bobsleja un skeletona federāciju ar metodoloģiju slieču tehniskās kontroles pilnveidei, ko starptautiskā sporta pasaule varētu pilnībā aprobēt līdz nākamajām ziemas olimpiskajām spēlēm 2026. gadā.

Lai izzinātu RTU Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes Mehānikas un mašīnbūves institūta zinātnieku pētījumus un veikumu precīzākā slieču parametru raksturošanā un slīdēšanas īpašību uzlabošanā, RTU viesojas Starptautiskās bobsleja un skeletona federācijas materiālu, tehnoloģiju un inovāciju nodaļas vadītājs, četrkārtējs olimpiskais medaļnieks Kristofs Langens.

«Zinātība, ko esam uzkrājuši, ilgstoši pētot slieču ģeometriju, raupjumu, slīdēšanas īpašības, dažādu faktoru ietekmi uz ledu, un pieejamais modernais zinātniskais aprīkojums palīdzēja mums atklāt, ka slieču cietības kontroles metodi, ko izmanto starptautiskajās sacensībās, ir iespējams būtiski pilnveidot. Mūsu piedāvātā metodoloģija ļauj uzskatāmi noteikt, vai ar sliecēm ir veiktas neatļautas manipulācijas, ko nevar konstatēt ar līdzšinējo metodi,» stāsta RTU Mehānikas un mašīnbūves institūta vadošais pētnieks, «Mitutoyo» laboratorijas vadītājs Jānis Lungevičs. «Piedāvātā slieču cietības kontroles metode pietuvinās sacensības apstākļiem, kur sportista meistarībai būs lielāka ietekme uz rezultātu nekā noteikumiem neatbilstošiem slieču apstrādes paņēmieniem. Līdz ar to vajadzētu pieaugt varbūtībai, ka sacensībās augstus rezultātus uzrāda arī sportisti, kas nav no TOP valstīm,» papildina Mehānikas un mašīnbūves institūta vadošais pētnieks Ernests Jansons.

RTU Mehānikas un mašīnbūves institūta zinātnieki ar renes sporta veidiem saistītus pētījumus sāka pirms vairāk kā desmit gadiem, tobrīd cenšoties izzināt, kā slieču virsmas apstrāde ietekmē slīdēšanu pa ledu. Kopš tā laika veikti dažādi pētījumi, piemēram, Latvijas zinātnes padomes projektā «Ar oglekli bagātināti daudzfunkcionāli nanostrukturētie viedie pārklājumi (NVP) augsto tehnoloģiju lietojumiem un to iegūšana, izmantojot lieljaudas magnētiski saspiestās plazmas metodi» būtiski attīstītas zināšanas par mikrocietības mērījumiem, iekļaujot arī virsmas ar nanopārklājumiem. Tajā gūtā pieredze un zināšanas ļāva izstrādāt jauno slieču cietības kontroles metodi.

Zinātniekiem ir arī cieša sadarbība ar Latvijas bobsleja un skeletona izlasēm kamanu slieču ģeometrijas un cietības mērījumu veikšanā, palīdzot sportistiem labāk sagatavoties sacensībām. Precīzi mērījumi ir vitāli svarīgi, jo pareizi sagatavotas slieces ir priekšnoteikums startam sacensībās, kur cīņu var izšķirt sekundes simtdaļas.

Mērījumi tiek veikti «Mitutoyo» laboratorijā RTU. Tā ir Baltijā modernākā un vislabāk aprīkotā ģeometriskās metroloģijas laboratorija. Modernāko laboratorisko aprīkojumu dimensiju mērīšanai nodrošina uzņēmums «Mitutoyo Poland Sp.o.o.».

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI