DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
06. oktobrī, 2023
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Valsts pārvalde

E. Siliņa EPK līderu sanāksmē uzsver nepieciešamību turpināt spiedienu pret Krieviju

FOTO: Gatis Rozenfelds, Valsts kanceleja

Starptautiskajai sabiedrībai jāpastiprina spiediens un jāturpina pieprasīt atbildību no Krievijas, kas pašlaik sagādā lielākos tiešos draudus Eiropai un tās drošībai, kā arī jāturpina civilais, militārais un finansiālais atbalsts Ukrainai. Šādu nostāju Eiropas politiskās kopienas (EPK) līderu sanāksmē Granadā, Spānijā, ceturtdien, 5. oktobrī, pauda Latvijas Ministru prezidente Evika Siliņa. Latvijas Ministru prezidente 5. un 6. oktobrī piedalās EPK līderu sanāksmē, kā arī neformālajā Eiropadomē – Eiropas Savienības (ES) valstu vai to valdību vadītāju sanāksmē.

Ministru prezidente Evika Siliņa sanāksmes laikā aktualizēja jautājumus, kas saistīti ar Krievijas sākto pilna apmēra iebrukumu Ukrainā. “Mums jāturpina atbalstīt Ukrainu un jāizdara spiediens pret Krieviju. Lai gan tā piedzīvojusi militārās neveiksmes, Krievija joprojām ir lielākais tiešais drauds Eiropai,” uzsver E. Siliņa.

Ministru prezidente ceturtdien arī divpusēji tikās ar Eiropadomes priekšsēdētāju Šarlu Mišelu un Eiropas Parlamenta priekšsēdētāju Robertu Metsolu. Šo divpusējo tikšanos laikā Ministru prezidente apliecināja, ka Latvijas valdības kurss paliek nemainīgs un tā atbalsta spēcīgu un vienotu Eiropas Savienību.

E. Siliņa arī uzsvēra, ka nepieciešams turpināt atbalstīt Ukrainu finansiāli un militāri. Tāpat E. Siliņa izteica cerību, ka ES līderi pieņems lēmumu par ES iestāšanās sarunu atvēršanu ar Ukrainu un Moldovu. Amatpersonas arī pārrunāja pieaugošos migrācijas izaicinājumus Eiropas Savienībā. E. Siliņa uzsvēra, ka nepieciešama izlēmīga reakcija uz Baltkrievijas diktatora Aleksandra Lukašenko režīma īstenoto hibrīduzbrukumu ES austrumu robežām.

Tiekoties ar Baltkrievijas demokrātiskās kustības līderi Svjatlanu Cihanousku, E. Siliņa apliecināja, ka Latvija turpinās atbalstīt Baltkrievijas tautas vēlmi dzīvot valstī, kas ir brīva un demokrātiska pretstatā Lukašenko režīmam.

Tāpat E. Siliņa tikās ar Norvēģijas premjerministru Jūnasu Stēri. Sarunā E. Siliņa izteica pateicību par Norvēģijas nozīmīgo ieguldījumu reģionālajā drošībā, iesaistoties NATO daudznacionālajā kaujas grupā Lietuvā. Amatpersonas pārrunāja arī tālāko sadarbību drošības jomā, enerģētikas sektorā un ekonomikā kopumā.

Sarunā ar Īrijas premjerministru Leo Varadkaru E. Siliņa pozitīvi novērtēja abu valstu līdzšinējo lielisko sadarbību. Tāpat E. Siliņa pauda viedokli, ka Eiropas Savienības ietvaros nepieciešams turpināt un palielināt atbalstu Ukrainai, kā arī jāpieprasa atbildība no Krievijas par tās sākto noziedzīgo karu.

EPK sanāksmes ietvaros notika plenārsesija, apaļā galda diskusijas un divpusējās sanāksmes. Uz EPK sanāksmi uzaicināti 47 valstu vai to valdību vadītāji no 27 ES dalībvalstīm un 20 valstīm ārpus ES. EPK sanāksmē līderu diskusijas fokusējās uz Krievijas karu pret Ukrainu un tā globālajām konsekvencēm. Līderu diskusijas notika arī par to, kā veicināt atbalstu Ukrainai, stiprināt Eiropas drošību, noturību, labklājību un sadarbību enerģētikā.

Savukārt piektdien, 6. oktobrī, neformālajā Eiropadomē paredzēts pārrunāt ES stratēģisko programmu 2025.-2029. gadam. Plānots arī sākt diskusiju par ES paplašināšanos un ar to saistītajiem izaicinājumiem. 2022. gadā ES piešķīra kandidātvalsts statusu Ukrainai, Moldovai un Bosnijai un Hercegovinai, kā arī sniedza ES perspektīvu Gruzijai.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI